Jaką deklarację PIT złożyć do urzędu

Nie mieszkam z mężem od dwóch lat. W czerwcu 2010 r. otrzymaliśmy rozwód, ale nie wymeldowałam go z naszego spółdzielczego własnościowego mieszkania. Ponadto dostaję alimenty na dziecko. Czy mogę w tej sytuacji rozliczyć się jako samotna matka?

Publikacja: 31.03.2011 04:51

Tak.

Zgodnie z art. 6 ust. 4

ustawy o PIT

, samotnym rodzicem jest panna, kawaler, wdowa, wdowiec, rozwódka i rozwodnik oraz osoba, w stosunku do której orzeczono separację.

To samo dotyczy rodziców pozostających w związku małżeńskim z osobą pozbawioną praw rodzicielskich lub odbywającą karę pozbawienia wolności.

Czytelniczka jest rozwódką, więc ma prawo do rozliczenia na preferencyjnych zasadach razem z dzieckiem. Nie ma znaczenia, kiedy został orzeczony rozwód

, gdyż zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, nie trzeba być samotnym rodzicem przez cały rok. Wystarczy jego część, nawet jeśli jest to kilka dni. Ministerstwo potwierdziło to ostatnio w odpowiedzi na pytanie poselskie nr 20283.

Autorka jest doradcą podatkowym w MDDP

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Tak.

Zgodnie z art. 6 ust. 4

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem