Od wtorku 27 października obowiązuje nowela do ustawy o podatku od spadków i darowizn ułatwiająca dziedziczenie i przekazywanie majątku osobom, które łączą lub łączyły różne więzy zastępujące rodzinę. Nowe przepisy traktują takie osoby na równi z członkami najbliższej rodziny. Umożliwiają im więc wolne od podatku przekazywanie darowizn oraz spadkobranie.
Krąg osób korzystających z ulgi obejmuje obecnych i byłych wychowanków rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. W takim samym stopniu dotyczy to osób tworzących rodzinę zastępczą, osób prowadzących rodzinny dom dziecka oraz wychowawców w domach dziecka.
Czytaj też: Darowizna od rodziców zastępczych bez zwolnienia z podatku
Jeśli zatem np. wychowanek domu dziecka nawet po wielu latach od jego opuszczenia chce wspomóc swojego wychowawcę dowolną kwotą pieniędzy, to taka darowizna będzie traktowana jak rodzinna, tj. wolna od podatku. Na takich samych zasadach będzie traktowane dziedziczenie po zmarłych rodzicach zastępczych.
Jak wskazuje Patrycja Goździowska, doradca podatkowy i partner w kancelarii SSW Pragmatic Solutions, zmiany te to krok w dobrym kierunku.