Darowizna od teściów zwolniona z podatku. Nawet po rozwodzie

Rozwódka, która dostała 72 tys. zł od rodziców byłego męża, nie musi się dzielić z fiskusem.

Publikacja: 21.12.2023 14:18

Darowizna od teściów zwolniona z podatku. Nawet po rozwodzie

Foto: Adobe Stock

Mimo końca małżeństwa, synowa oraz jej teściowie są nadal w I grupie podatkowej i mogą korzystać z wysokiej kwoty wolnej. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, która ma dostać od teściów darowizny pieniężne po 36 tys. zł. Nie jest pewna, czy otrzymane środki są zwolnione z podatku. Jest już bowiem po rozwodzie. Jej zdaniem, małżeństwo nie zostało unieważnione, a jedynie rozwiązane poprzez prawomocny wyrok sądu. W związku z tym nadal istnieje powinowactwo pomiędzy nią, a rodzicami byłego męża. I można zastosować zwolnienie z daniny przewidziane dla I grupy podatkowej.

Co na to fiskus? Przypomniał, że zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w ustawie o podatku od spadków i darowizn jego wysokość zależy od przynależności do określonej grupy. W każdej jest kwota wolna. Jeśli darowizna jej nie przekracza, nie musimy nic płacić skarbówce.

Najwyższa kwota wolna jest w pierwszej grupie, do której, zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy, zaliczamy członków najbliższej rodziny (m.in. małżonka, dzieci i wnuków, rodziców i dziadków, rodzeństwo, zięcia, synową i teściów). Darowizny między tymi osobami są nieopodatkowane do 36 120 zł. Przy liczeniu limitu sumujemy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie oraz w ciągu pięciu poprzednich lat.

Czytaj więcej

Pułapki na rodzinne darowizny. Jak przekazać pieniądze by skorzystać z ulgi

Czy rozwiedziona kobieta i rodzice byłego męża nadal są w I grupie podatkowej? Fiskus uznał, że tak. Powołał się na art. 61 [8] par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przepis ten stanowi, że z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Trwa ono mimo ustania małżeństwa. Z tego wniosek, że rodzice byłego męża są dla kobiety nadal teściami. „Mimo rozwodu łączy Panią stosunek powinowactwa z teściami, tym samym jest Pani jako synowa zaliczana do I grupy podatkowej” – czytamy w interpretacji. Oznacza to, że otrzymane darowizny (po 36 tys. zł) są nieopodatkowane. Nie przekraczają bowiem kwoty wolnej.

Przypomnijmy, że dla dalszej rodziny (II grupa) limit kwoty wolnej wynosi 27 090 zł. Dla osób niespokrewnionych (III grupa) 5733 zł. W przepisach jest też dodatkowe zwolnienie dla tzw. grupy zerowej. Zaliczają się do niej m.in. małżonkowie, dzieci, rodzice (ale nie teściowie). Darowizny między tymi osobami są nieopodatkowane, trzeba jednak pamiętać o warunkach formalnych. Przykładowo, pieniądze powyżej 36 120 zł powinny być przekazane na konto (albo wysłane przekazem pocztowym) i zgłoszone do urzędu skarbowego (chyba że umowa darowizny została podpisana u notariusza).

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.130.2023.1.DR

Mimo końca małżeństwa, synowa oraz jej teściowie są nadal w I grupie podatkowej i mogą korzystać z wysokiej kwoty wolnej. Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią kobieta, która ma dostać od teściów darowizny pieniężne po 36 tys. zł. Nie jest pewna, czy otrzymane środki są zwolnione z podatku. Jest już bowiem po rozwodzie. Jej zdaniem, małżeństwo nie zostało unieważnione, a jedynie rozwiązane poprzez prawomocny wyrok sądu. W związku z tym nadal istnieje powinowactwo pomiędzy nią, a rodzicami byłego męża. I można zastosować zwolnienie z daniny przewidziane dla I grupy podatkowej.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego