Ministerstwo Finansów na stronie internetowej potwierdziło dzisiaj, że mogą występować problemy z dostępnością usługi Twój e-PIT.

Przypomnijmy, iż pracownicy, zleceniobiorcy czy zarabiający na umowach o dzieło otrzymali w usłudze Twój e-PIT wypełnione zeznania. I nawet jak nic z nimi nie zrobią, to zostaną automatycznie złożone 2 maja. Nie grozi kara za spóźnienie.

Jak piszemy jednak na łamach dzisiejszej "Rzeczpospolitej", do wyliczeń skarbówki zawsze warto jednak spojrzeć i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zeznaniem w Twój e-PIT powinni się zainteresować zwłaszcza ci, którzy mają prawo do różnych preferencji. W gotowcu od fiskusa znajdziemy jedynie odliczenie od dochodu składek na ubezpieczenia społeczne oraz przepisaną z deklaracji za 2021 r. ulgę (odliczenie od podatku) na dzieci. Inne preferencje, np. ulgę na darowizny, rehabilitacyjną czy na ekologiczne ogrzewanie domu, musimy wpisać sami. I wysłać w Twój e-PIT poprawione zeznanie. Jeśli tego nie zrobimy, fiskus uzna, że właściwa jest deklaracja bez ulg.

Zeznanie od skarbówki muszą też zmienić ci, którzy chcą rozliczyć się z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem.

Czytaj więcej

Coraz mniej czasu na złożenie zeznania rocznego. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę