W przedstawionym przez Ministerstwo Finansów projekcie zmian w ustawie o PIT ograniczono stosowanie ulgi związanej z wydatkami dotyczącymi zabytków. Według uzasadnienia projektu zmiany mają zapobiec nadużywaniu tej ulgi. „Ze względu na uwarunkowania ulgi na zabytki jej rzeczywistymi adresatami są bardzo zamożni podatnicy. Biorąc to pod uwagę, uznano, że nie ma uzasadnienia do jej istnienia w obecnym zakresie” – napisano w uzasadnieniu projektu.

MF chce wykreślić z ulgi zakup zabytkowych budynków, a pozostawić tylko wpłaty na fundusz remontowy i koszty remontu jako takiego. Co więcej, wydatki na remont będą podlegały uldze tylko wtedy, gdy wojewódzki konserwator zabytków wyda zaświadczenie potwierdzające wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych.

Dodatkowym warunkiem zastosowania ulgi na remont jest pozostawanie właścicielem lub współwłaścicielem zabytkowego budynku w momencie ponoszenia wydatków remontowych. W projekcie pozostały też zapisane wcześniej w ustawie wymogi posiadania pozwolenia konserwatora zabytków albo zaleceń konserwatorskich dotyczących remontów.

Zdaniem doradcy podatkowego Jowity Pustuł przepisy w dotychczasowej formie stwarzają spore pole do nadużyć.

– Celem obniżenia dochodu możliwe jest kupowanie zabytków w dobrym stanie, przeprowadzanie fikcyjnych remontów i pozbywanie się nieruchomości z zyskiem. To łatwe, skoro do odliczenia wystarczy posiadanie faktury – zauważa ekspertka, pozytywnie oceniając pomysł zniesienia ulgi na zakup takich nieruchomości.

Nawet jednak po poprawkach ulga może być dziurawa.

– Aby zmniejszyć ryzyko nadużyć, warto stworzyć publicznie dostępny rejestr osób, które z takiej ulgi skorzystały, albo nieruchomości wyremontowanych dzięki uldze. Ulga wciąż pozostaje też bez ograniczeń kwotowych, co może w skrajnych przypadkach pozwolić na niepłacenie PIT, i to przez wiele lat – wylicza Jowita Pustuł.

Zmiana ta jest częścią większej noweli ustawy o PIT, która likwiduje niekorzystne skutki rozwiązań obowiązujących od 1 stycznia i zwanych do niedawna Polskim Ładem.

Etap legislacyjny: przed przyjęciem przez Radę Ministrów

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czytaj więcej

Polski Ład: dlaczego likwidacja "Pałacyk+" to bardzo zły pomysł