Nieruchomości: zryczałtowany podatek od wynajmu okazał się sukcesem

Zryczałtowaną daninę od wynajmu nieruchomości płaci już prawie pół miliona osób. Z roku na rok więcej.

Aktualizacja: 19.08.2016 10:58 Publikacja: 19.08.2016 06:45

Nieruchomości: zryczałtowany podatek od wynajmu okazał się sukcesem

Foto: 123RF

Z informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że rośnie popularność zryczałtowanego opodatkowania dochodów. Dotyczy to nie tylko prostych form działalności gospodarczej, dla których tzw. ryczałt ewidencjonowany przewidziano w pierwszej kolejności. Ministerialne statystyki pokazują, że z każdym rokiem więcej jest osób, które biznesu wprawdzie nie prowadzą, ale chcą płacić prosty podatek od przychodów z najmu nieruchomości.

Liczba podatników wybierających ryczałt stale rośnie. W 2015 r. po raz pierwszy w historii przekroczyła milion, głównie za sprawą rosnącej popularności dobrowolnego opodatkowania najmu i dzierżawy nieruchomości. W 2011 r. było ich 835,5 tys. Liczba firm rozliczających się w ten sposób utrzymuje się na podobnym poziomie – ok. 540 tys. Od 2011 r. liczba podatników zwiększyła się o połowę i osiągnęła w 2015 r. ponad 458 tys.

To się opłaca

Większa popularność tej formy opodatkowania przekłada się na wpływy do państwowej kasy. O ile w 2009 roku ryczałt należny wyniósł ogółem 1,4 mld zł, to w 2012 r. już 1,7 mld, a w 2015 r. przekroczył 2 mld zł

Liczby te są relatywnie niewielkie w porównaniu z kwotą 306 mld zł, jaką podatnicy zapłacili w ubiegłym roku z tytułu wszystkich podatków zasilających budżet państwa. Jednak zjawisko rosnącej popularności dobrowolnego opodatkowania przychodów z pozabiznesowego najmu nieruchomości jest zauważalne.

Ten wzrost trwa zresztą nieprzerwanie od 2003 r. Wówczas weszły w życie przepisy umożliwiające opodatkowanie najmu bez konieczności zakładania działalności gospodarczej.

Reklama
Reklama

Mało formalności

Formalności ze strony podatnika ograniczają się właściwie do zgłoszenia urzędowi skarbowemu zamiaru płacenia ryczałtu od takich przychodów, a potem do wpłacania zaliczek na podatek. Samo obliczenie podatku też jest proste: jest to 8,5 proc. od kwoty otrzymywanej od najemcy czy dzierżawcy. Oczywiście za każdy rok trzeba złożyć proste zeznanie podatkowe.

Ryczałt ewidencjonowany w biznesie jest dostępny dla firm, których roczne przychody nie przekraczają równowartości 150 tys. euro. Z tej formy opodatkowania często korzystają drobni handlowcy, firmy budowlane i niektórzy lekarze.

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Andrzej Duda podjął decyzję ws. ułaskawienia Roberta Bąkiewicza
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
Nieruchomości
Można otrzymać dotację na nowy piec gazowy. To już ostatnia szansa
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama