Polski Ład wprowadza zmiany w jednej z najpopularniejszych preferencji podatkowych – wspólnym rozliczeniu małżonków. Będą mogli złożyć wspólne zeznanie już za rok zawarcia małżeństwa. Po spełnieniu odpowiednich warunków skorzystają też z nowej ulgi dla klasy średniej.
Zgodnie ze zmienionym art. 6 ust. 2 ustawy o PIT małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy albo od dnia zawarcia związku do ostatniego dnia roku podatkowego – gdy związek ten został zawarty w trakcie roku. To oznacza, że rozliczą się razem już za rok ślubu, nawet gdy pobiorą się np. 31 grudnia. Dotychczas mogli złożyć wspólny PIT pod warunkiem, że pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok.
Ślub w trakcie roku
Co ważne, zgodnie z art. 70 Polskiego Ładu zmiany wprowadzone w art. 6 ust. 2 ustawy o PIT mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2021 r.
Czytaj więcej
Dla przedsiębiorcy z wysokimi dochodami nie zawsze lepszy jest podatek liniowy – mówi Monika Brzostowska, doradca podatkowy w kancelarii KiB.
Nie zmieni się zasada, że podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Nadal wspólne rozliczenie będzie opłacalne, gdy przychody jednego z małżonków przekraczają próg podatkowy (w 2022 r. jest to 120 tys. zł), a przychody drugiego są niższe lub nie zarabia on w ogóle. We wspólnym rozliczeniu uwzględnią dwa razy nową kwotę wolną od podatku – 30 tys. złotych.