Rodacy znów na potęgę inwestują w nieruchomości. Nie tylko kupują pierwsze mieszkania i domy. Dobra koniunktura na rynku skłania też wielu do sprzedaży dotychczasowego lokum i szukania większego. Wiele osób staje przed dylematem czy taką transakcję rozliczyć z fiskusem. Tymczasem zasada jest taka, że po pewnym czasie sprzedaż mieszkania czy domu pozostaje już poza zasięgiem zainteresowania urzędników fiskusa.

W Polsce o tym czy odpłatne zbycie prywatnego lokum trzeba rozliczyć z fiskusem decyduje to, ile czasu upłynęło od nabycia. Zasada jest taka, że z podatkiem dochodowym trzeba się liczyć, gdy nie można czekać zbyt długo ze sprzedażą czy inną formą odpłatnego zbycia. Ten czasowy limit to pięć lat licząc od końca roku w którym miało miejsce nabycie, ewentualnie w przypadku domów wybudowania.

Czytaj także:

Kupno mieszkania: zła kolejność nie przekreśla ulgi w PIT

Właściciel będzie zawiadamiany o wpisie do rejestru zabytków

Trudno będzie sprzedać mieszkanie po Nowym Roku

Zakup drugiego mieszkania może dać zwolnienie z PIT

Żona spłaca kredyt bez ulgi, bo działka należała do męża

Przykładowo: jeśli mieszkanie zostało kupione w czerwcu 2015 r. to bez podatku, będzie można je sprzedaż odliczając pięć lat od końca 2015 r. czyli 2016, 2017, 2018, 2019, 2020. Pięcioletni termin po którym można sprzedać lokum bez angażowania fiskusa w tym przypadku upłynie z końcem 2020 r.

Autopromocja
FIRMA.RP.PL

Sprawdzona, pogłębiona i kompleksowa wiedza dla MŚP

CZYTAJ WIĘCEJ

Warto zwrócić uwagę, że pod pojęciem nabycie kryje się nie tylko zakup za gotówkę czy na kredyt, ale także otrzymanie lokum za darmo np. w darowiźnie czy w spadku. Inaczej mówiąc to czy mieszkanie podatnik dostał "w prezencie od losu" czy musiał na nie zapracować nie ma znaczenia. Ważne jest jednak to, czy jego zbycie jest odpłatne. Przykładowo: ktoś kto dostał mieszkanie, może je - nawet po roku - przekazać w darowiźnie innej osobie i nie musi martwić się PIT. Wszystko dlatego, że zbycie czyli oddanie mieszkania miało charakter nieodpłatny. Co prawda taką transakcją fiskus będzie zainteresowany, ale nie ze względu na rozliczenie PIT, tylko podatku od spadków i darowizn.

Sprzedaż mieszkań i domów po dziesięciu, piętnastu czy dwudziestu latach od zakupu, wybudowania, otrzymania w spadku czy darowiźnie pozostaje poza zasięgiem zainteresowania fiskusa. Nie wymagają zgłaszania, ani rozliczania.