Podatnicy po raz kolejny pobili rekord – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów dotyczących rozliczenia PIT za 2017 r. 14,1 mln osób przekazało 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. W efekcie do fundacji i stowarzyszeń trafiło w sumie 761,3 mln zł. To duży wzrost, ponieważ w rozliczeniu za 2016 r. było to 662,2 mln zł, przekazane przez 13,6 mln osób.

– To niewątpliwe cieszy, że z roku na rok coraz więcej podatników wspomaga OPP. Widać jednak, że większość środków otrzymują największe organizacje, mniejszym wciąż trudno się przebić – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że najwięcej pieniędzy trafiło do Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą" (166,3 mln zł), Fundacji Avalon Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym (37 mln zł), Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko (36,1 mln zł), Fundacji Sensoria (13,8 mln zł), Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym „Kawałek Nieba" (9,6 mln zł) oraz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (8,7 mln zł).

1 proc. mogą przekazywać m.in. osoby płacące daninę według skali (składające zeznanie PIT-36, PIT-37), podatek liniowy (PIT-36L) oraz podatek od zysków kapitałowych (PIT-38). Wprowadzono też ułatwienia dla emerytów i rencistów rozliczanych przez ZUS. By przekazać 1 proc. podatku, mogą złożyć fiskusowi oświadczenie PIT-OP.