Do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, nie są stosowane zasady rozpoznawania obowiązku podatkowego, określone w art. 20 ust. 5 – 9 ustawy o VAT (właściwe dla WNT). Dla prawidłowego zatem rozliczenia VAT istotne znaczenie ma właściwe rozpoznanie czynności jako WNT albo dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.
Art. 19 ust. 20 ustawy o VAT mówi, że do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, stosuje się odpowiednio art. 19 ust. 1 – 4, 11, 13 pkt 1 lit. a, pkt 3 i 5 oraz ust. 16 – 17 ustawy o VAT. Odniesiemy się jednak tylko do niektórych z tych przepisów.
Zacznijmy od art. 19 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru. Ustawa o VAT nie definiuje jednak pojęcia wydanie towaru. Można zatem odwołać się do przepisów o przeniesieniu posiadania, w tym do art. 348 kodeksu cywilnego, w myśl którego przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy.
Kolejny przepis to art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. Wynika z niego, że jeśli dostawa towaru powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia wydania towaru. Moim zdaniem chodzi tu o fakturę wystawioną przez dostawcę towaru. Niektóre jednak organy podatkowe doprecyzowują, że jest to faktura potwierdzająca dostawę towarów i wystawiona po ich wydaniu (np. Łódzki Urząd Skarbowy w interpretacji z 4 września 2007 r., ŁUS-III-2-443/ 129/07/TL). Ich zdaniem faktura wystawiona przed wydaniem towarów nie rodzi obowiązku podatkowego, co może mieć duże znaczenie w razie dostaw towarów instalowanych lub montowanych.
Jeśli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT). Jednak art. 19 ust. 19 ustawy o VAT nie mówi o bezpośrednim stosowaniu tego przepisu, ale o odpowiednim zastosowaniu. Można zatem interpretować go na dwa sposoby. Zgodnie z pierwszym, moim zdaniem właściwym, pod pojęciem otrzymania części należności trzeba rozumieć uregulowanie (zapłatę) jej części przez nabywcę (podobnie uważa Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie – interpretacja z 22 lutego 2006 r., 1471/NUR1/443-588/05/GW). Przy drugim sposobie przez otrzymanie części należności powinniśmy rozumieć jej otrzymanie przez dostawcę towarów (stwierdził tak Urząd Skarbowy w Nowym Targu w interpretacji z 22 września 2005 r., PP/443/ 34/Int-58/05).