[b]Tak orzekł WSA w Olsztynie 30 grudnia 2008 r. (I SA/Ol 473/08).[/b]
Organy podatkowe zakwestionowały odliczenie przez podatnika VAT z faktur wystawionych mu przez kontrahenta, który w dacie ich wystawienia był zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony. Podatnik nie zgodził się z tym. Podkreślił, że zamawiał usługi, które zostały wykonane, a następnie otrzymał faktury, za które zapłacił. Ponieważ otrzymał faktury VAT, przyjął, że były one wystawione zgodnie z przepisami podatkowymi. Nie przekonało to organów podatkowych. Powołały się na art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o VAT z 2004 r., zgodnie z którym nie przysługuje prawo do odliczenia VAT m.in. z faktur wystawionych przez podmioty do tego nieuprawnione. Sprawa trafiła do olsztyńskiego WSA.
Sąd przyznał rację podatnikowi. Analizując VI dyrektywę VAT, uznał bowiem, że zastosowany przez organy podatkowe art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o VAT z 2004 r. jest sprzeczny z jej przepisami. Zdaniem sądu podatnik musi mieć zapewnioną możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego ze swoją działalnością opodatkowaną. Wszelkie korzystne dla podatnika konsekwencje wynikające z zasady neutralności podatku VAT są traktowane jako fundamentalne prawo podatnika, nie zaś jako jego przywilej. Sąd wskazał, że zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o VAT nie pozwala na odmowę prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez podmiot, który – mimo że nie był zarejestrowany jako czynny podatnik – był w dacie ich wystawienia podatnikiem VAT oraz prowadził działalność gospodarczą i był uprawniony do wystawiania faktur VAT.
[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]
[ramka][b]Komentuje Krzysztof Koniewski, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro we Wrocławiu)[/b]