Hazard: wygrane za granicą bez PIT w kraju

Pieniądze wygrane w pokera na terytorium Francji są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Nie trzeba ich wykazywać w zeznaniu rocznym.

Aktualizacja: 30.08.2017 08:32 Publikacja: 30.08.2017 07:42

Hazard: wygrane za granicą bez PIT w kraju

Foto: Fotorzepa/ Jakub Kamiński

Ten, komu dopisze szczęście w grach organizowanych na terenie UE, nie musi się dzielić z fiskusem. Potwierdził to w najnowszej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).

Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który jest polskim rezydentem podatkowym, mieszka tu na stałe z rodziną i płaci PIT od dochodów z umowy o pracę. Mężczyzna zamierza w celach zarobkowych jeździć do Francji, by tam brać udział w turniejach pokerowych organizowanych przez licencjonowane podmioty. Wynajął tam mieszkanie, z którego będzie korzystał przez dziesięć dni w miesiącu. Chce również uczestniczyć w grach dostępnych online na terytorium Francji. Jak wyjaśnił, wyznacznikiem, iż gra organizowana jest we Francji oraz zgodnie z prawem francuskim, jest oznaczenie domeny zakończeniem „fr". Zgodnie z tamtejszym prawem uczestnikami turnieju mogą być wyłącznie osoby fizyczne grające z terytorium Francji, co sprawdzają organizatorzy. Gracz turnieju organizowanego w internecie musi się posługiwać numerem IP zlokalizowanym we Francji.

Mężczyzna wystąpił o interpretację. Chciał potwierdzić, że jeśli wygra pieniądze, nie będzie musiał od nich płacić podatku w Polsce. Dyrektor KIS zgodził się, że przysługuje mu zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że wolne od podatku są wygrane w kasynach gry oraz w grach bingo pieniężnych i fantowych, urządzanych i prowadzonych przez uprawnione podmioty na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwach UE i EOG.

Dyrektor KIS odwołał się do polsko-francuskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, która nie reguluje kwestii hazardu. W tej sytuacji, skoro mężczyzna ma miejsce zamieszkania w Polsce, jego dochody z gier we Francji będą podlegały opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, na podstawie krajowych przepisów. Jeśli jednak spełnione zostaną warunki wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, to w ogóle nie zapłaci podatku.

Dyrektor KIS stwierdził na tej podstawie, że jeżeli organizatorem gier i turniejów pokerowych są podmioty uprawnione do tego na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących we Francji, to wygrana pieniężna w tych grach i turniejach, które odbędą się na terytorium Francji, będzie zwolniona z podatku. Wnioskodawca nie będzie wykazywać wygranych w zeznaniu PIT.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta