Jan Paweł II. Papież, który pozostał poetą

Sto lat temu, 18 maja 1920 roku, urodził się Karol Wojtyła. Tak jak uważał, że Polska nie przetrwałaby niewoli bez kultury, tak trudno sobie wyobrazić jego życie bez sztuki. To jedyny aktor, dramatopisarz i aktywny do końca życia twórca na czele Watykanu.

Publikacja: 15.05.2020 10:00

Jan Paweł II i Czesław Miłosz. Tylko dzięki zdecydowanej postawie papieża polski noblista mógł spocz

Jan Paweł II i Czesław Miłosz. Tylko dzięki zdecydowanej postawie papieża polski noblista mógł spocząć w Panteonie Narodowym Na Skałce, wbrew protestom Radia Maryja. Leży tam ze Stanisławem Wyspiańskim. Obu odmówiono miejsca na Wawelu

Foto: Uniwersytet Berkeley

Trzydzieści z górą lat żyjemy w niepodległej Polsce, ale tak jak mówiło się o „cudzie niepodległej" po jej odrodzeniu w 1918 roku po 123 latach zaborów, tak dalej za cudowne wydarzenie, zwłaszcza ci, którzy żyli świadomie w PRL, mogą uważać odzyskanie niepodległości po 1989 roku. Jednak mówiąc o „cudzie", trzeba też pamiętać o gigantycznej determinacji w walce o wolność, którą podtrzymywała również sztuka.

Pozostało 98% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Portugalska rewolucja goździków. "Spotkałam wiele osób zdziwionych tym, co się stało"
Plus Minus
Kataryna: Ministrowie w kolejce do kasy
Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków