Aktualizacja: 10.12.2020 19:44 Publikacja: 11.12.2020 18:00
Foto: materiały prasowe
Dla autorki jest to kolejna bohaterka, której życie opisuje i może dlatego brakuje tu pasji i uwagi zdolnej wydobyć z biografii mało znane wątki lub opatrzyć ciekawymi znakami zapytania. W książce „Łempicka. Tryumf życia" wszystko jest oczywiste, nazwane i banalne. Mamy więc nieokiełznaną potrzebę seksu („spełnienie fizyczne i własne doświadczenie czyniły z niej psycholożkę kobiecej rozkoszy, piewczynię namiętności"), małe kłamstewka, by poczuć się lepiej („oszukiwała samą siebie i wszystkich dookoła"). Dowiedzieć się też można, że w życiu towarzyskim Tamara Łempicka „nurzała się" i raz po raz „zasadzała się", polując na kolejnego mężczyznę lub kobietę. Nagromadzenie zrekonstruowanych faktów dotyczących życia Łempickiej nie tylko nie służy bohaterce, ale i narracji, która staje się groteskowa. Stwierdzenia: „demony w głowie Tamary znowu dobijały się o należny im haracz" albo „Tamara zna ten rytm: po hedonistycznej nocy następuje melancholijny przedświt", przypominają humor ze szkolnych zeszytów. Podobnie jak konstatacja: „Po roku leżenia w łóżku z Ireną Tadeusz powiedział Tamarze, że nie wróci, że chce rozwodu". A wszystko podlane sosem radosnego feminizmu, wyzwolenia i przekroczenia.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Dlaczego młodzi potrzebują dziś tak skomplikowanego slangu? Bo chcą nam pokazać, że wcale nie jesteśmy tacy mądrzy, jak nam się wydaje. Bo jak można nie rozumieć sigmy, skibidibi czy brainrot? To wyraz buntu, który nie przejawia się już na ulicy, tylko w internecie, w serwisach społecznościowych, które dla młodych ludzi są dziś naturalnym środowiskiem.
Nikt nie wie, jakie porządki zaprowadzą rebelianci w Syrii, ale państwa europejskie już chciałyby tam odsyłać imigrantów. Prawo jednak na to nie pozwala.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z profesorem Romanem Kuźniarem o dramatycznym upadku reżimu Baszara Asada. Jakie siły doprowadziły do tego punktu po latach wojny domowej? Czy Syria ma szansę na odbudowę, a może czeka ją kolejna fala chaosu? Ekspert analizuje role Rosji, Turcji i Iranu oraz przewiduje konsekwencje dla Bliskiego Wschodu i świata.
"Dzięki protestowi kilkudziesięciu z nas tematy klimatyczne, klimatolodzy i wypowiedzi rządu w tej sprawie, pojawiły się w telewizji i gazetach częściej niż przez cały ostatni rok. To pokazuje, że nasza metoda działa" – podkreślają aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie. „Blokady ulic to nasza ostatnia deska ratunku. Nie chcemy utrudniać wam życia ani kierować waszego gniewu przeciwko nam" – zaznaczają.
Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało słowo "sigma". Wyjaśniamy, co właściwie oznacza.
W województwie warmińsko-mazurskim kobieta została raniona w okolicy miejsca, w którym odbywały się policyjne ćwiczenia. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do zdarzenia.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
W związku z upadkiem reżimu Baszara Asada kilka państw Europy wstrzymało rozpatrywanie wniosków o azyl od Syryjczyków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas