Pionki, kostka i wiedza ogólna

Planszówka „Trivial Pursuit" od lat cieszy się na świecie olbrzymim powodzeniem. Pojawiła się w Kanadzie blisko 40 lat temu i od tego czasu doczekała się edycji w kilkudziesięciu krajach, także wersji komputerowej, telewizyjnej, a nawet internetowej. Również w Polsce ma wielu fanów, a przez niektórych nauczycieli bywa wykorzystywana na lekcjach. Nie bez powodu. Gra wymaga od uczestników zabawy wykazania się znajomością kilku różnych dziedzin, a przy okazji pomaga zapamiętywać fakty, nazwiska, daty. Gracze wzbogacają tym samym swoją wiedzę o świecie.

Publikacja: 06.03.2020 18:00

Pionki, kostka i wiedza ogólna

Foto: materiały prasowe

Centralnym elementem „Trivial Pursuit" jest plansza podzielona na różnokolorowe pola. Barwy odpowiadają konkretnej dziedzinie wiedzy: geografii, historii, literaturze i sztuce, nauce i przyrodzie, rozrywce oraz sporcie i rekreacji. Każdy z graczy przemieszcza swój pionek zgodnie z wynikami rzutu kostką. Zawsze ma przynajmniej dwie drogi do wyboru. Kiedy zatrzyma się na jakimś polu, musi odpowiedzieć na związane z nim pytanie z puli liczącej 2400 zagadnień. Jeśli nie popełni błędu, zalicza daną dziedzinę i musi zmierzyć się z kolejnymi. Wygrywa ten, kto jako pierwszy odpowie na pytania ze wszystkich kategorii.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Trwa powódź. A gdzie jest prezydent Andrzej Duda?
Plus Minus
Liga mistrzów zarabiania
Plus Minus
Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem
Plus Minus
Irena Lasota: Nokaut koni
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi