Michał Zacharzewski

Z palcem na spuście

Przebojowa „Tiny Tina's Wonderlands" to nowa odsłona serii niezwykle popularnych komputerowych strzelanin zatytułowanych „Borderlands". Nazwę ma inną dlatego, że jej akcja dzieje się w rzeczywistości wzorowanej na grach fabularnych fantasy. Świadczy o tym już sam proces tworzenia postaci. Gracze mogą wybierać spośród sześciu różnych klas, takich jak: mag, barbarzyńca, paladyn, łotrzyk, nekromanta i łowca, a każda z nich ma inne wady i zalety. Co ciekawe, klasy można z czasem łączyć i rozwijać.

Betonowa pustynia

Wygląda na to, że scenariusz Michała Gołkowskiego może się spełnić. W swoim powieściowym cyklu „SybirPunk" przedstawił Rosję przyszłości jako rozpadającą się cywilizację zanieczyszczoną pyłem węglowym, zatłoczoną, nieprzyjazną, odciętą od świata. Betonowa pustynia Neosibirska cuchnie też spalinami, w mrocznych zaułkach można zaś co najwyżej dostać w twarz.

Walczyć i zwiedzać

Rok to sporo czasu. A właśnie przez tyle gra „Ghostwire: Tokyo" będzie dostępna wyłącznie na pecetach i konsolach PlayStation 5. Potem ukaże się również na innych platformach, ale na razie ich właściciele muszą obejść się smakiem. Ta sytuacja to kolejny przykład rywalizacji pomiędzy producentami sprzętu. Można mieć wątpliwości, czy gracze na niej zyskują.

Pastisz na chwiejnych nogach

Za produkcją Netfliksa o absurdalnie długim tytule „Kobieta z domu naprzeciwko dziewczyny w oknie" kryje się serial, którego twórcy stanęli w rozkroku. Jedną stopę postawili obok popularnych sąsiedzkich kryminałów, produkcji takich jak „Okno na podwórze" czy „Kobieta w oknie". Drugą umieścili wśród pastiszów czy wręcz parodii gatunku. Aby odnieść sukces, powinni stać mocno na obu nogach, tymczasem wydaje się, że żadnej nie są pewni.

"Buła pizza czapka prezent tort": Przegrywanie w dobrym nastroju

Karcianka o dziwacznym tytule "Buła pizza czapka prezent tort" należy do produkcji imprezowych.

Pomruki wirtualnego silnika

Rywalizacja pomiędzy najważniejszymi konsolami – Playstation i Xbox – trwa już od kilkunastu lat. Orężem w niej są gry, zwłaszcza tytuły dostępne wyłącznie na jednej z platform. „Gran Turismo" sprawdza się w tej roli doskonale. Od ćwierć wieku należy do najlepszych serii poświęconych wyścigom samochodowym.

Dobry kryminał nie powtarza błędów

Pierwszy sezon serialu „Młody Wallander" nie oczarował widzów. Najczęściej zarzucano twórcom, że produkcja ma niewiele wspólnego z literackim oryginałem. Showrunnerzy, czyli twórcy serialu odpowiedzialni za jego produkcję i efekt końcowy, przenieśli akcję w czasy współczesne, a do tego odmłodzili głównego bohatera i zmienili wiele cech jego charakteru. Gdyby nazywał się inaczej, nikt nawet nie podejrzewałby, że ma cokolwiek wspólnego ze słynnym detektywem z powieści Henninga Mankella.

Lisa nie sadzać obok misia

Świat jest piękny, ale przede wszystkim złożony. Każdy jego element łączy się z innymi, tworząc skomplikowany system zależności. Opowiada o tym gra karciana „Ekosystem", która łączy łagodne przesłanie ekologiczne z elementami edukacyjnymi. Oczywiście, nie jest przy tym nudnym wykładem, lecz emocjonującą rozgrywką. Może wziąć w niej udział od dwóch do sześciu osób (najlepiej minimum trzy).

Nie oceniać mumii po pozorach

Z powodu pandemii czwarta odsłona filmu „Hotel Transylwania" ominęła kina i zadebiutowała na serwisie streamingowym Amazona. Towarzysząca jej gra komputerowa „Hotel Transylvania: Scary-Tale Adventures" na szczęście ukazała się na wszystkich najpopularniejszych platformach. To kolorowa zręcznościówka pozwalająca przez wiele godzin skakać, zbierać skarby i przeżywać niesamowite przygody w towarzystwie bohaterów filmu.

Szachy po serialowemu

Ubiegłoroczny hit platformy Netflix – serial „Gambit królowej" – nie prosił się o swoją planszówkę. W końcu miał ją już od grubo ponad tysiąca lat. W szachy grano już na dworze perskiego szacha Chosrowa I Anoszirwana w drugiej połowie V wieku i już w czasach Mieszka I pasjonowali się nimi Czesi. A jednak serial doczekał się własnej gry. „The Queen's Gambit" wykorzystuje pewne mechanizmy szachowe, ale oferuje graczom rozrywkę nieco innego typu.