Urodziła się zimą 1909 roku i również zimą, dokładnie 60 lat później, zmarła. Przyczyną był zawał, wprawdzie z dolegliwościami serca zmagała się od pewnego czasu, ale nikt nie przypuszczał, że śmierć przyjdzie tak nagle. Grażyna Bacewicz odeszła, pozostawiwszy niedokończone utwory i mnóstwo niezałatwionych spraw. Zawsze była przecież niesłychanie aktywna.
„Była wspaniałym kompozytorem i zadziwiająco przepięknym człowiekiem" – napisał na wiadomość o jej śmierci Dymitr Szostakowicz i takich stwierdzeń padło wówczas wiele. Za życia Grażynę Bacewicz obsypywano nagrodami, zapraszano do rozmaitych muzycznych gremiów w Europie, a jednak nie do końca zdawano sobie sprawę z wartości tworzonej przez nią muzyki, również dlatego, że wymyka się ona jednoznacznym klasyfikacjom. Także po śmierci Bacewicz do jej twórczości sięgano fragmentarycznie. Dopiero ostatnie dekady sprawiły, że uważniej wsłuchujemy się w to, co komponowała, a jej utwory zaczęły systematycznie pojawiać się na przykład na płytach niemieckich czy brytyjskich.
Litewski ojciec
Polką została niemal przez przypadek. Była dzieckiem Marii z Modlińskich i Vincasa Bacevičiusa. Syna włościańskiej familii z Litwy Zaniemeńskiej i polską szlachciankę zbliżyły zamiłowania muzyczne, ale ich spotkanie było możliwe dzięki przemianom społecznym i politycznym końca XIX wieku. Ojciec Marii pracował jako inżynier, umarł młodo i ona musiała pójść do pracy. Dostała posadę w filii Banku Petersburskiego w Warszawie, potem podobną w Łodzi. A Vincas ukończył seminarium nauczycielskie na Żmudzi, uchodzące za ośrodek działalności narodowej, więc władze carskie zakazywały jego absolwentom pracy na Litwie i skierowały go do Polski.
Zainteresowania muzyczne rodziców przejęła trójka ich dzieci – Kiejstut, Witold i Grażyna, jedynie najmłodsza Wanda została poetką. W domu wszyscy rozmawiali po polsku. Grażyna sama nauczyła się języka ojca, ale w PRL-u nie przyznawała się do znajomości litewskiego. Po I wojnie światowej Bacevičius postanowił wrócić do swej ojczyzny i w 1923 r. przedarł się przez zieloną granicę do Kowna. Za ojcem ruszył jedynie Witold, który odtąd będzie znany jako Vytautas, czołowy kompozytor litewski.
Choć małżeństwo Bacewiczów rozpadło się definitywnie, Grażyna nie zerwała kontaktów z ojcem. Po skończeniu studiów w Konserwatorium Warszawskim pojechała do Kowna, licząc, że ojciec, mocno zaangażowany w litewskie życie kulturalne, pomoże jej tam znaleźć stałe zajęcie. On chciał jej wyrobić stypendium do Paryża u ministra oświaty, jednak wniesiono skargę, że Grażyna jest Polką. „Wtedy to Ty po dwóch triumfalnych koncertach słusznie oświadczyłaś: a więc dobrze, jestem wobec tego Polką" – pisał do niej po latach Vytautas. „To był punkt zwrotny w Twoim życiu, choć bardzo wtedy bolesny dla naszego Tatusia".