Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.12.2010 00:01 Publikacja: 24.12.2010 00:01
Foto: Forum, Dariusz Rosiak DR Dariusz Rosiak
[srodtytul]A – Aid[/srodtytul]
Angielskie słowo oznaczające pomoc. Są dwa rodzaje pomocy. Pomoc humanitarna polega na wspieraniu ofiar klęsk żywiołowych, suszy, trzęsień ziemi itd. Międzyludzka solidarność i elementarna przyzwoitość wymaga, by ludzi dotkniętych tragediami nie zostawiać samym sobie i powinniśmy się cieszyć, że wiele rozwiniętych społeczeństw chce udzielać takiej pomocy Afrykanom. Drugim rodzajem pomocy jest pomoc rozwojowa. Jest to metoda, jaką bogata Północ stosuje wobec Afryki po to, by nie musieć prowadzić z nią normalnej wymiany handlowej. Jak wiadomo od początku kapitalizmu, istnieje jeden sprawdzony sposób tworzenia bogactwa ludzi. W uproszczeniu polega on na tym, że jedni ludzie produkują rzeczy i usługi potrzebne innym ludziom, którzy je kupują. To się nazywa rynek i wszystkie znane człowiekowi metody ograniczania biedy polegają na rozwijaniu wymiany towarów i usług na rynku. Owszem, stosowano inne próby, zwłaszcza komunizm, ale nie były one udane.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Czy brutalność i kaprysy amerykańskiego prezydenta to na pewno największe zagrożenie dla Europy?
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas