Dariusz Rosiak

Stojąc w uchylonych drzwiach

16 LUTEGO 2013: Błyskotliwe słówko „brexit", oznaczające koncepcję „wyjścia" (exit) Wielkiej Brytanii ze struktur UE, robi karierę w politologii. Czy kiedyś opisywać będzie rzeczywistość?

Dariusz Rosiak. Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się Brexit i inne historie o Wyspiarzach

Rosyjskie miliony funtów poważnie przyczyniły się w 2008 roku do utrzymania wysokich cen brytyjskich nieruchomości. A to, że ceny domów nie spadły, pozwoliło utrzymać się na rynku większości banków.

Bycie wegetarianinem to wymóg etyczny?

Dziś Dzień Wegetarianina. Przypominamy rozmowę Dariusza Rosiaka z Andrzejem Elżanowskim, profesorem w Muzeum i Instytucie Zoologii PAN, członkiem Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN

Dariusz Rosiak o tajemnicy Sat-Okha

Czy jedna strona koślawej polszczyzny wystarczy, by uznać Stanisława Supłatowicza za kłamcę albo mitomana, a rzesze wielbicieli Sat-Okha za nabitych w butelkę naiwniaków? Niekoniecznie.

Futbonomia: Trenerzy i menedżerowie nie są ważni w piłce nożnej

Dziennikarz sportowy Simon Kuper i ekonomista Stefan Szymański napisali książkę, która w Anglii ukazała się z wyjątkowo wdzięcznym podtytułem: Dlaczego wszystko, co wiecie o piłce, jest nieprawdą.

Patrzący śmierci w oczy

Turcja zdecydowanie zaprzecza, jakoby wspierała Państwo Islamskie, ale faktem jest, że zdecydowana większość rekrutów ISIS z Europy przedostaje się na teren kalifatu przez granicę turecką. Podczas mojego pobytu właśnie tędy przeszła do Syrii żona jednego z zamachowców na redakcję „Charlie Hebdo" w Paryżu.

Nie ma Brazylii bez futbolu

Z Alexem Bellosem, autorem sławnej książki „Futebol. Brazylijski styl życia" o mundialu i historii Brazylii, nie tylko piłkarskiej, rozmawia Dariusz Rosiak.

Głos na dziwoląga

Zazwyczaj ekscentryczny sprzeciw ginie ?w codziennej politycznej młócce. Ostatnio zdarzają się jednak przypadki sukcesu, z którymi tradycyjne partie i komentatorzy nie wiedzą, co zrobić.

Na niejawnym etacie

„Jest taka prośba, propozycja, żeby Wałęsa mógł się skontaktować z ambasadorem radzieckim w Rzymie". Fragment książki o trzech związanych z KUL postaciach: teologu, który był tajnym współpracownikiem SB, opozycjoniście, którego proponowano zabić, i oficerze MSW, który chciał chronić Kościół.