Reklama
Rozwiń

Od tabu do wyzwolenia

Kobiety mogą kochać Tatry tak samo jak mężczyźni, ale ich droga na szczyty jest inna. Tak można określić punkt wyjścia książki „Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach" Anny Król. Poprzez sylwetki 11 bohaterek poznajemy historię kobiecego taternictwa od XIX wieku, gdy było jeszcze tematem tabu, po XX wiek, kiedy ten sport stał się dla kobiet wyrazem wyzwolenia.

Publikacja: 25.06.2021 18:00

Od tabu do wyzwolenia

Foto: materiały prasowe

Dla każdej z bohaterek wspinanie oznaczało coś innego. Pasja taternicka Heleny Dłuskiej była odpowiedzią na samotność. Im bardziej nie radziła sobie z codziennością, tym częściej można ją było spotkać w górach. Wanda Jeromin w Tatrach czuła się wolna: fascynowały ją, a czasem przerażały. Zofię Radwańską w górach uwodziły spokój i surowe piękno. Dla Jadwigi Honowskiej wspinaczka była rodzajem logicznej zabawy, której nigdy nie miała dość. Za to Lidia Skotnicówna nie brała pod uwagę, że coś może być dla niej zbyt trudne, chciała wspinać się z najlepszymi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa