Reklama
Rozwiń

Niemcy i Europa: bezkrwawy Blitzkrieg

Za sprawą polityki kanclerz Merkel w stosunku do zadłużonego Południa Europejczycy znów sobie przypomnieli, kto wywołał ostatnią wojnę. Do zmęczonych kryzysem południowców dołączają media, które zaczynają oskarżać Niemców o hegemonistyczne plany wobec Europy.

Aktualizacja: 18.07.2015 07:51 Publikacja: 17.07.2015 01:12

Grafitti na lizbońskiej ulicy. Premier Pedro Coelho i szef dyplomacji Paulo Portas zatańczą jak Ange

Grafitti na lizbońskiej ulicy. Premier Pedro Coelho i szef dyplomacji Paulo Portas zatańczą jak Angela Merkel zagra

Foto: AFP

Dwa lata temu Hans-Joachim Fuchtel, niemiecki minister pracy, został wysłany przez swoją szefową do Grecji, gdzie miał pomóc w restrukturyzacji samorządu terytorialnego. Fuchtel zorientował się dość szybko, że trzech Greków wykonuje pracę, z którą w Niemczech radzi sobie jedna osoba. Zalecił więc zwolnienie kilku tysięcy lokalnych urzędników. Reakcja Greków? Ustawili się pod niemieckim konsulatem i krzyczeli: Zlinczować nazistów!

Magazyn „Le Monde Diplomatique" opisał tę historię jako przykład narastającej wśród mieszkańców południa Europy germanofobii. Ale czy południowcy są rzeczywiście antyniemieccy? Według prof. Viriato Soromenho-Marquesa z Uniwersytetu w Lizbonie, w Portugalii, w Hiszpanii czy w Grecji nie istnieje coś takiego jak antyniemiecka moda albo wrogość, przez którą tysiące Niemców kupujących na starość domy w Alentejo, Andaluzji czy na greckich wyspach mogłyby się poczuć zagrożone. Niechęć wśród południowców wywołują za to konkretni niemieccy politycy, tacy jak Angela Merkel czy choćby minister finansów Wolfgang Schauble. Na Iberów Schauble działa jak płachta na byka. Lewicujące portugalskie i hiszpańskie portale podejrzewają go nawet o perwersyjną przyjemność w upokarzaniu ubogiego Południa i o osładzanie sobie w ten sposób życiowej porażki: nigdy nie udało mu się dotrzeć na sam szczyt niemieckiej polityki.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka