Anna Gwozdowska

Jürgen Roth: Kto ma monopol na demokrację

Nasze europejskie wartości to wolność, równość, braterstwo, ale zagraża im kontrrewolucja prawicowych populistów.

Vlog, teatr jednego aktora

Wśród zwolenników lewicy publicystyczny vlog dziennikarki Radia Plus Weroniki Zaguły wzbudza popłoch. Podobno na zamkniętym forum facebookowej grupy „Dziewuchy dziewuchom" trwają poszukiwania „koniecznie ładnej" dziewczyny, która opowiedziałaby na YouTubie, dlaczego warto być za aborcją.

Life choice

Ochronę życia dzieci nienarodzonych choć w niewielkim stopniu starają się zapewnić – oprócz Polski – tylko Dominikana, Salwador, Nikaragua, Irlandia, Watykan i Malta. W innych państwach aborcja jest dostępna praktycznie na życzenie. Pojawiają się jednak sygnały, że liberalizacyjny trend zaczyna się odwracać.

Joseph S. Nye: Siłą Polski jest jej historia

Joseph S. Nye, amerykański politolog i twórca pojęcia soft power: Myślę, że nieufność wobec Rosji może nawet w USA Polsce pomóc. Amerykanów też niepokoi agresywna polityka Rosji i rozumieją, że ostrożność Polaków wynika z długiego polsko-rosyjskiego sąsiedztwa.

Wizerunek Polski. Robota dla Spielberga

Odkąd zagraniczne media zaczęły powątpiewać w polską demokrację, coraz wyraźniej widać, że wizerunek czempiona reform, uchodzący dotąd za główne źródło naszej miękkiej siły, to za mało. Czas na nową opowieść o Polsce.

Roger Scruton: konserwatysta na wyspie

Rogera Scrutona za książkę demaskującą słabość lewicowych teorii zmuszono do wycofania się z życia uniwersyteckiego. Na wiele lat filozof zaszył się na wsi. Dziś tryumfalnie wraca. Jego komentarze publikują najważniejsze brytyjskie gazety.

Marks za Pirenejami trzyma się dobrze

Marks trzyma się za Pirenejami nadspodziewanie dobrze: w Portugalii i Hiszpanii komuniści umacniają swoją pozycję i powstają nowe ruchy lewicowe, z tą różnicą, że zwalczaną kiedyś burżuazję zastąpili obecnie neoliberałowie, a plany uszczęśliwiania obejmują już nie tylko lud pracujący, ale i zwierzęta.

Niemcy i Europa: bezkrwawy Blitzkrieg

Za sprawą polityki kanclerz Merkel w stosunku do zadłużonego Południa Europejczycy znów sobie przypomnieli, kto wywołał ostatnią wojnę. Do zmęczonych kryzysem południowców dołączają media, które zaczynają oskarżać Niemców o hegemonistyczne plany wobec Europy.

Protestanci podbijają Brazylię

Działający w Brazylii od 30 lat Powszechny Kościół Królestwa Bożego liczy już kilka milionów żarliwych wiernych i wciąż rośnie, choć według krytyków jest tylko maszynką do zarabiania pieniędzy.

Bez licencji na zabijanie

Czechy to europejski fenomen. Można tam mieć dwie sztuki broni palnej, ale drugi pistolet musi być produkcji czeskiej. Można się też ubiegać o pozwolenie na broń półautomatyczną.