Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.07.2025 22:08 Publikacja: 11.04.2025 06:50
Pomnik Bolesława Chrobrego na koniu
Foto: PAP/Adam Hawałej
Drugi król to Bolek Pierwszy zwany Chrobrym przez tutejszych/ Jego twarz nie raz mincarze uwieczniali na denarze/ Wielki cesarz Otton trzeci chrzestnym był dla jego dzieci/ A konkretnie dla trzeciego co dostało imię jego” – to T-raperzy znad Wisły. Trochę dziś zapomniani, bo w końcu minęło 30 lat, od kiedy nagrali swój „Poczet królów polskich”. Swego czasu zdarzało się nawet, że ich rapowane rymowanki nauczyciele puszczali na lekcjach historii. Jest to o tyle sensowne, że, mimo dowcipnej formy są tu podane wszystkie najważniejsze fakty. Politycy rządzącej dziś koalicji najwyraźniej nieuważnie słuchali T-raperów, bo fragmentu z rocznicami nie zapamiętali („Teraz skupcie się psubraty bo ważniejsze padną daty/ Dziewięć sześć sześć rok urodzin choć nie każdy z tym się zgodzi/ Rok tysięczny w Gnieźnie hucznie uczcił Otta dostał włócznię/ Jeden zero jeden osiem w Budziszynie pokój co się/ stał dla Niemców przykrym przejściem/ Dziesięć dwa pięć tron i zejście”). Za to niewątpliwie zapamiętali hitowy refren „Chrobry Chrobry byłeś dobry/ Chrobry Chrobry byłeś dobry”.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas