„Wiara Tolkiena. Duchowa biografia”. Czy w okopach są ateiści

Choć I wojna światowa niewątpliwie pogłębiła skłonności depresyjne J.R.R. Tolkiena, sprowadzając go nad otchłań mroku, którego do końca życia nie mógł zapomnieć, nie spowodowała u niego kryzysu wiary.

Publikacja: 10.01.2025 16:02

Pod koniec października 1916 roku Tolkiena zabrała z frontu nie kula wystrzelona z karabinu maszynow

Pod koniec października 1916 roku Tolkiena zabrała z frontu nie kula wystrzelona z karabinu maszynowego czy eksplodujący pocisk, ale nowy i podstępny czynnik pierwszej wojny światowej. Zapadł na gorączkę okopową – chorobę bakteryjną przenoszoną przez wszy, które w okopach występowały endemicznie. Na zdjęciu: 11. Batalion Fizylierów z Lancashire, do którego dostał przydział przyszły pisarz i w którego szeregach wziął udział m.in. w bitwie nad Sommą, najbardziej krwawej spośród bitew I wojny światowej

Foto: the Imperial War Museums

Fragment książki Holly Ordway „Wiara Tolkiena. Duchowa biografia”, przeł. Łukasz Malczak, która ukazała się w grudniu nakładem Esprit, Kraków 2024

W listopadzie 1914 roku Tolkien oświadczył swojemu przyjacielowi Christopherowi Wisemanowi: „Patriotyczny obowiązek i żarliwa wiara w nacjonalizm mają dla mnie kluczowe znaczenie”, po czym złagodził to stwierdzenie, dodając: „oczywiście nie jestem militarystą”.

Pozostało jeszcze 98% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Plus Minus
„The Outrun”: Wiatr gwiżdże w butelce
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Plus Minus
„Star Wars: The Deckbuilding Game – Clone Wars”: Rozbuduj talię Klonów
Plus Minus
„Polska na odwyku”: Winko i wóda
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Michał Gulczyński: Celebracja życia
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego