Mur będzie musiał poczekać

QAnon cechuje zdolność do werbowania ludzi nieuważających się dotąd za wyznawców teorii spiskowych. Tworzy wspólnotę, w której się nawzajem radykalizują. Towarzyszy temu otoczka religijna i polityczna i apel o oczyszczenie świata z osób stojących na drodze Trumpa.

Publikacja: 28.06.2024 17:00

Trzy tygodnie przed pierwszym wpisem Q na 4chanie Trump zaprosił dziennikarzy na zwołaną nagle konfe

Trzy tygodnie przed pierwszym wpisem Q na 4chanie Trump zaprosił dziennikarzy na zwołaną nagle konferencję prasową w Białym Domu, gdzie pozował do zdjęć z dowódcami sił zbrojnych. – Wiecie, co to oznacza? – zapytał. – Może to cisza przed burzą. Na zdjęciu: szturm zwolenników Trumpa na Kapitol, Waszyngton 6 stycznia 2021 roku – Jaką burzą? – dociekał któryś z dziennikarzy.

Foto: Lev Radin/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

Pod koniec października 2017 roku anonimowy użytkownik popularnego anarchicznego forum internetowego 4chan oznajmił światu nowinę. Większość z kilkudziesięciomilionowej rzeszy użytkowników 4chana zajmowała się penetrowaniem najmroczniejszych lub najbardziej obleśnych zakamarków internetu, rozmowami o grach wideo, wymianą rasistowskich memów albo namawianiem się do trollowania innych stron. Ten jednak miał do zakomunikowania coś znacznie poważniejszego. Była kandydatka na prezydenta Hillary Clinton niebawem trafi do więzienia.

„Hillary Clinton zostanie aresztowana między 7.45 a 8.30 rano w poniedziałek 30 października 2017 roku”.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Plus Minus
Tomasz Terlikowski: Spór między chrześcijany