Michał Szułdrzyński: Suwerenność informacyjna jest kluczowa dla funkcjonowania demokracji

Mimo tego, co się działo za rządów poprzedniej władzy, nie powinniśmy odrzucać idei suwerenności informacyjnej.

Publikacja: 14.06.2024 10:00

Michał Szułdrzyński: Suwerenność informacyjna jest kluczowa dla funkcjonowania demokracji

Foto: Stock Adobe

Choć wstępne raporty wskazują, że państwa Unii Europejskiej zdały egzamin i udało im się opanować zagrożenie związane z rosyjską ingerencją w kampanię do europarlamentu, nie powinniśmy uznać, że zagrożenie już minęło. Tym bardziej że nie chodzi tylko o przeciwdziałanie działaniom dezinformacyjnym podczas tego czy innego wydarzenia, ale w ogóle o myślenie o tym, kto ma kontrolę nad debatą publiczną w Europie.

Warto tu rzucić okiem na sytuację w USA. Kilka tygodni temu Kongres zdecydował o wprowadzeniu ustawy wymierzonej w TikToka. Jeśli firma nie znajdzie amerykańskiego inwestora, który ją przejmie, będzie płacić gigantyczne kary, albo zostanie zamknięta w Stanach Zjednoczonych. Ale jeśli wczytać się w treść przyjętej ustawy, widać wyraźnie, że nie chodzi wyłącznie o TikToka. W ustawie zapisano bowiem, że podlegają jej wszyscy operatorzy platform społecznościowych, które mają więcej niż milion użytkowników miesięcznie. Takie podmioty nie mogą należeć do zagranicznych państw wrogich, których wyliczono wprost cztery: Chiny, Rosję, Iran i Koreę Północną.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Plus Minus
Wolność motyla