Piotr Zaremba: Uczeń ma być mniej Polakiem?

Lista lektur bez Szekspira, niejasne decyzje w sprawie prac domowych, zbyt małe podwyżki dla nauczycieli, cięcia w podstawach programowych. Zmiany w szkołach wprowadzane przez Barbarę Nowacką budzą zdumienie i opór. Wydaje się, że minister edukacji nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Publikacja: 01.03.2024 10:00

Barbara Nowacka podczas nadania podstawówce w pomorskim Debrznie imienia Polskich Noblistów (26 lute

Barbara Nowacka podczas nadania podstawówce w pomorskim Debrznie imienia Polskich Noblistów (26 lutego 2024 r.). Czy uczeń w szkole według przepisu nowej minister ma rzeczywiście być dumny ze swojego kraju i jego historii?

Foto: PAP

Podobno ponad 50 tys. osób wzięło udział w konsultacjach na temat zmian w szkolnych programach. Jest to miara emocji, jakie w III RP z edukacją raczej się nie kojarzyły. Nawet spór o likwidację gimnazjów tak nie wciągał. Oczywiście, ta forma badania opinii przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest fikcyjna. Żądanie wypowiedzenia się między 12 i 19 lutego drogą mailową to zdanie się na przypadek. Kto będzie selekcjonował głosy? Tak naprawdę kto te wszystkie opinie przeczyta?

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami