Czy drogie mieszkania podpalą Unię Europejską?

Rynek mieszkań w Europie staje się miejscem inwestycji dla globalnych funduszy. Skutki będą katastrofalne dla wszystkich mniej i średnio zamożnych, co już prowadzi do protestów społecznych.

Aktualizacja: 01.01.2024 11:41 Publikacja: 29.12.2023 10:00

Problem braku mieszkań w przystępnej cenie staje się zarzewiem niepokojów społecznych, napędza niech

Problem braku mieszkań w przystępnej cenie staje się zarzewiem niepokojów społecznych, napędza niechęć do imigrantów, przyczynia się do rosnącego ubóstwa, wpływa na zmiany demograficzne. Na zdjęciu: Angielka ogląda mieszkania wystawione na sprzedaż w oknie agenta nieruchomości w Londynie, 30 września 2022 r.

Foto: ISABEL INFANTES / AFP

Hafize Gaye Erkan, nowo mianowana prezes banku centralnego Turcji, w wywiadzie dla dziennika „Hurriyet” skarży się, że nie stać ją na wynajęcie samodzielnego mieszkania w Stambule i musi mieszkać z mamą. Jako prezeska najważniejszej instytucji finansowej zarabia równowartość 5,5 tys. dol. miesięcznie. To suma co prawda pięć razy mniejsza niż ta, która co miesiąc wpływa na konto prezesa NBP Adama Glapińskiego, ale 14 razy większa niż średnie wynagrodzenie w Turcji. Jednak Stambuł faktycznie stał się miastem nieznośnie drogim. – Jak może być tu drożej niż na Manhattanie? – dziwiła się turecka finansistka.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami