Blik, inteligentne pigułki, ZnanyLekarz. Polacy w technologicznej awangardzie

Choć niewiele wskazuje, by nasz samochód elektryczny podbił świat motoryzacji, nie oznacza to, że Polacy nie potrafią wyznaczać trendów w postępie technologicznym. Dowodem sukcesy naszych banków i start-upów.

Publikacja: 10.11.2023 10:00

W 2022 r. Polacy skorzystali z Blika ponad 1,2 mld razy, o czym informowali na konferencji prezes Po

W 2022 r. Polacy skorzystali z Blika ponad 1,2 mld razy, o czym informowali na konferencji prezes Polskiego Standardu Płatności Dariusz Mazurkiewicz i wiceprezes Monika Król (Warszawa, 9 lutego 2023 r.)

Foto: Wojciech Olkuśnik/East News

Dziś mało kto pamięta, że Polska miała ogromną szansę stać się światowym pionierem w dziedzinie produkcji komputerów osobistych. Tak, tak – zanim świat zobaczył pierwszy komputer Apple I zaprojektowany w garażu przez Steve’a Wozniaka, to właśnie u nas powstał jeden z najnowocześniejszych na tamte czasy komputerów.

Wszystko za sprawą Jacka Karpińskiego, który miał wszystkie dane ku temu, by zapisać się w historii świata tak, jak zrobił to wspomniany Wozniak i jego wspólnik Steve Jobs. Karpiński, żołnierz batalionu „Zośka” Szarych Szeregów (służył tam w tym samym plutonie, co poeta Krzysztof Kamil Baczyński), uczestnik powstania warszawskiego, po wojnie uzyskał tytuł inżyniera elektronika, ale ze względu na AK-owską przeszłość miał problem ze znalezieniem pracy. Ostatecznie znalazł zatrudnienie w zakładzie Warel produkującym sprzęt elektroniczny, a w 1955 r. został adiunktem w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Plus Minus
Tomasz Terlikowski: Spór między chrześcijany