Podróż polskimi śladami

Rolę polskiej kultury i naszych przodków zupełnie inaczej trzeba opisywać w Ukrainie, a inaczej w USA. W ten sposób tworzymy możliwość dialogu międzykulturowego, który bez rzetelnej wiedzy nie jest możliwy - mówi Bartłomiej Gutowski, historyk sztuki.

Publikacja: 27.10.2023 17:00

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, Kaplica Barczewskich

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie, Kaplica Barczewskich

Foto: M.Kozarzewski

Plus Minus: Zamierzacie zgromadzić pod adresem baza.polonika.pl całą polską spuściznę kulturową spoza granic kraju?

Mogę oczywiście odpowiedzieć, że tak, zamierzamy, ale trzeba mieć świadomość, że granica tego, czym są polonika i co powinno trafić do naszej bazy, a co już nie, jest płynna. Zwłaszcza gdy mówimy o obiektach z terenów, które wchodziły w skład przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Z jednej strony skupiamy się na najważniejszych polonikach, żeby w naszej bazie nie zabrakło tych, które dotyczą szczególnie istotnych osób czy też są szczególnie ważnymi zabytkami. Jak nagrobek Chopina na paryskim cmentarzu Père-Lachaise – to jeden z najbardziej oczywistych przykładów. Z drugiej strony publikujemy również informacje o mniej znanych polonikach, jak np. droga wojenna w Gruzji przebudowana przez Bolesława Statkowskiego czy linia kolejowa w Peru Ernesta Malinowskiego albo linie telegraficzne w Turcji, których budową kierował Karol Brzozowski. Są też polonika ważne dla lokalnych społeczności, ale szerzej nieznane, jak Madonna Rozbitków na przylądku Pointe du Raz we Francji. Staramy się również pokazywać w bazie historie osób, które tworzyły polską kulturę nie tylko na tym najwyższym poziomie, lecz także w prozaicznej codzienności – i często nam umykają.

Pozostało 85% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Plus Minus
Wolność motyla