Po wyborach tworzymy mity, a powinniśmy zderzyć się z rzeczywistością

Opozycja wcale nie musi spełnić zapowiadanych obietnic wyborczych, a dogadanie się z koalicjantami nie będzie proste. Nikt tak właściwie nie wie, jakie są plany Donalda Tuska. Jednak nie ma co się oszukiwać – PiS te wybory przegrał i będzie miał coraz mniejsze pole manewru.

Publikacja: 20.10.2023 10:00

Niektórzy próbują wywołać wrażenie, że w nowym parlamencie jest jeszcze jakieś pole gry dla PiS-u. N

Niektórzy próbują wywołać wrażenie, że w nowym parlamencie jest jeszcze jakieś pole gry dla PiS-u. Nie należy mieć jednak złudzeń – Prawo i Sprawiedliwość poniosło porażkę, choć może nie druzgocącą

Foto: Michał Kość/Forum

Wygrali, ale przegrali – drwią sobie w social mediach oponenci obecnej władzy w co drugim wpisie, przedrzeźniając coraz bardziej rozpaczliwe komunikaty kontrolowanej przez obóz rządzący TVP Info.

Skądinąd Prawo i Sprawiedliwość utrzymało się na pozycji lidera od pierwszej prognozy do ostatecznych wyników. Ale każdy rozumie, że sens tego wyniku jest inny. Blok Jarosława Kaczyńskiego ze swoimi 194 mandatami traci władzę. Dla jego zwolenników był jeszcze moment nadziei w postaci wieści, że wyborcy udzielający odpowiedzi ankieterom exit pollu w jakimś procencie odmawiali deklaracji. Ale te nadzieje były złudne. Ostateczny wynik PiS-u jest tylko odrobinę lepszy niż ten z prognozy.

Pozostało 96% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Atomowe szachy poza kontrolą
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Lubił zapach pomarańczy
Plus Minus
„Wracamy do Przodownika”: Dobre żarty z piwnicy
Plus Minus
Biolog uzbrojony w pistolety
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Plus Minus
Jan Maciejewski: By zobaczyć, gdzie zaczyna się transhumanizm, wystarczy wyłączyć adblocka
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą