Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 09.12.2023 12:59 Publikacja: 08.10.2023 08:12
„Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u”, Agata Szydłowska, Czarne
Tytułowy „futerał” sugeruje ograniczenia – autorka wskazuje je obficie, w rozmaitych konfiguracjach PRL-owskiego czasu i przestrzeni, w jakiej przyszło żyć nad Wisłą po 1945 r.
Utworzone w tamtym roku Ministerstwo Odbudowy szacowało, że w powojennych granicach Polski znalazło się 43 proc. zniszczonych lub uszkodzonych izb mieszkalnych, więc głód mieszkaniowy był oczywisty, choć „dogęszczanie” lokatorów bywało kuriozalne, a hasło „jeden pokój na rodzinę” – przez długi czas był tylko pobożnym życzeniem. Czasopisma udzielały porad, jak radzić sobie z brakiem przestrzeni, a nawet, jak zaimprowizować z krzeseł łóżeczko dla dzieci śpiących na stole albo krzesłach. Do tego „opuszczone wsie na niegdysiejszym wschodzie Polski dzieliła od miasteczek na jej obecnym zachodzie cywilizacyjna przepaść”, więc repatrianci i przybysze ze wsi zasiedlający miasta nie raz i nie dwa wprowadzali do mieszkań świnie, kozy i owce, a w wannach (o ile były) lokowali na równi węgiel, kury i króliki. Wielokrotnie okazuje się, że „nierówności klasowe trwały”, a „kwestia gustu także w Polsce Ludowej okazała się kwestią klasową”.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Będzie tłok i przeludnienie, to oczywiste. I ja rozumiem, że w wolnej Polsce Żakowski będzie siedział, ale na Boga, dlaczego ze mną?
Gra karciana „Morda, szefie!” przygotowuje do życia w firmie, ale i parlamencie.
Elona Muska i Jeffa Bezosa łączyła wizja narzędzia, które umożliwi rutynowe podróże kosmiczne: rakiet nadających się do ponownego wykorzystania.
Cała Europa ma problem, bo politycy zdają sobie sprawę ze skali wyzwania związanego z migracjami, a jednocześnie brakuje przekonującej odpowiedzi, jak tę kwestię rozwiązać, nie tracąc jednocześnie władzy w najbliższych wyborach - mówią Hanna Frejlak i Ignacy Dudkiewicz, redaktorzy „Magazynu Kontakt”.
W natłoku książek poruszających „chłopską” problematykę zdecydowanie warto sięgnąć po „Panów piłą” Ryszarda Jamki.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z złożoności logistyki świątecznych łańcuchów dostaw. Święta to nie tylko tradycyjne, rodzinne posiłki, ale również prezenty czy dekoracje. Dostarczenie wszystkich tych produktów wymaga dodatkowej energii, w tym ropy naftowej, gazu i elektryczności.
Po blisko 20 latach odświeżam sobie twórczość Stanisława Lema. Dzisiaj dostrzegam zupełnie inne rzeczy niż wcześniej, m.in. doskonałe poczucie humoru. Czasem aż się zastanawiam, w jaki sposób są tłumaczone na inne języki te jego subtelne żarty.
W Amsterdamie szalupy cumują w porcie, w którym żaglowce są upchane jak śledzie w beczce, a ławice kupców zbierają się na nabrzeżu i giełdzie, by wysłuchać nowinek i handlować.
Czasami Niemcy posuwają się nawet do tego, by przypisywać obu narodom, swojemu i rosyjskiemu, swego rodzaju duchowe pokrewieństwo. Nie można przy tym nie zauważyć, że niemiecka idea rosyjskiej duszy stanowi mieszaninę lęku i fascynacji.
Emigranci z Galicji, głównie górale z Podhala, zamieszkali w Chicago w parafiach Jackowo i Wacławowo oraz okolicach Pulaski Street. Z czasem ta dzielnica zyskała miano Polish Village (polska wioska), choć liczyła więcej mieszkańców niż większość polskich miast.
Dramaty Wiesława Myśliwskiego sprawdzają się doskonale nie tylko na scenie, ale także podczas intymnej lektury.
W swoim domu w Gdańsku zmarł 27 listopada znakomity pisarz, dramaturg, poeta Paweł Huelle. Twórca „Weisera Dawidka” i autor sztuki „Kursk” miał 66 lat.
Zmarł Paweł Huelle, jeden z najważniejszych polskich pisarzy ostatnich dekad, dramaturg, człowiek pierwszej "Solidarności". Krytykował antysemickie wypowiedzi ks. Jankowskiego i wygrał z nim proces. Miał 66 lat.
Książka “Prophet Song” Paula Lyncha o tym, jak Irlandia staje się faszystowską tyranią, zdobyła prestiżową Booker Prize 2023. To piąty irlandzki autor z tą nagrodą.
Problemem nie jest samo nazewnictwo. Konsument może być błędnie przekonany o takiej samej wartości odżywczej gwarantowanej przez zamienniki, jaką oferować mogą produkty mięsne – mówi dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska, wspólniczka Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Hiszpan przejął w listopadzie grające w drugiej lidze włoskiej Como. Na razie tymczasowo, ale wyniki, jakie osiąga, mogą sprawić, że zostanie na dłużej.
Bawarczycy swój pierwszy letni transfer ogłosili już w Mikołajki. 22-letni hiszpański skrzydłowy Bryan Zaragoza trafi do Monachium w lipcu. Sezon dokończy w Granadzie.
Giełdowe ceny gazu w Europie spadają. W piątek zbliżyły się do 430 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, czyli poziomu z października.
Wielka aktorka, kobieta nieobojętna na traumy świata i losy innych. 9 grudnia 86-letnia Vanessa Redgrave odbiera Europejską Nagrodę Filmową za całokształt twórczości.
W środę przed południem prezydent Andrzej Duda może powołać rząd Donalda Tuska. - Na pewno pan prezydent nie będzie zwlekał - powiedziała prezydencka minister Małgorzata Paprocka.
Maciej Lepiato, czyli specjalista od skoku wzwyż, wygrał 5. edycję Plebiscytu Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023.
W pierwszych miesiącach rządów podejmuje się niepopularne decyzje, ale przed wyborami samorządowymi, europejskimi i prezydenckimi KO-Trzecia Droga-Lewica nie chcą sobie zaszkodzić. A PiS będzie robił wszystko, żeby nowemu rządowi Tuska zaszkodzić.
Sześcioro nastolatków zostało skazanych w związku z wydarzeniami, które doprowadziły do ścięcia ich nauczyciela Samuela Paty'ego w 2020 r.
Najpotężniejsza petromonarchia świata i nieformalny lider OPEC nie ma zamiaru bezczynnie przyglądać się odejściu świata od paliw kopalnych. O ile Zachód trudno zepchnąć z drogi do transformacji energetycznej, to z innymi regionami może pójść łatwiej.
- Słyszałem wypowiedź pana Gramatyki, który sformułował tezę, że na pewno się jakiś paragraf znajdzie na Sasina. To są dobre, stalinowskie wzorce, kiedy mówiono: dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie - mówi o powołanej przez Sejm śledczej ds. wyborów korespondencyjnych były minister Jacek Sasin.
Dane finansowe kierownictwo Teatru Dramatycznego opublikowało w odpowiedzi na publikację Onetu, podając przykłady zwolnień za niegospodarność, kradzieży środków czystości i faktur rozmijających się z faktami.
Powrót na ekrany nakręconego 20 lat temu filmu „To właśnie miłość” Curtisa to prezent zarówno dla tych, którzy kiedyś film widzieli, jak i nowego pokolenia widzów. A amatorom slow cinema polecam „20 tysięcy gatunków pszczół”
Znamy zwycięzców 21. edycji konkursu Złote Spinacze organizowanego przez Związek Firm Public Relations. Jury przyznało łącznie 97 nagród – 28 Złotych, 36 Srebrnych oraz 33 Brązowe Spinacze. W tym roku trzy agencje PR zdobyły tytuł „Najlepszego w konkursie” i odebrały podczas Gali Tytanowe Spinacze.
Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że wystartuje w marcowych wyborach prezydenckich. Jego zwycięstwo i kolejnych sześć lat na Kremlu są niemal przesądzone. Przed jakimi wyzwaniami stanie Putin?
Historyczny kryzys na giełdzie w Hongkongu, której kapitalizacja sięga 4,6 biliona dolarów boleśnie odczuwają tamtejsi brokerzy
"Czy po pojawieniu się w ustawie mrożącej ceny energii kontrowersyjnych zapisów o wiatrakach Pani/Pana zdaniem pracująca nad ustawą Paulina Hennig-Kloska nie powinna zostać wyznaczona na ministra klimatu i środowiska?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy "rozumieją wyzwania wynikające z wojny" i oszczędzają energię elektryczną.
Unia Europejska znajdzie sposób na zapewnienie Ukrainie większego wsparcia finansowego, nawet jeśli Węgry zawetują tę decyzję. Unijny urzędnik narzeka na "węgierskich chuliganów".
W Barcelonie ulice nazwane na cześć chrześcijańskich świętych, od teraz będą nosić nazwiska kobiet. Ratusz zdecydował o zmianie.
Dziesiątki słoni padło z pragnienia w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Ekolodzy obawiają się, że umrze ich jeszcze więcej, bo zmiany klimatyczne i nasilone zjawisko El Niño wysuszają jeszcze funkcjonujące wodopoje.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) - dopuszczając Rosjan i Białorusinów do igrzysk w Paryżu - zlekceważył wysiłek wszystkich, którzy sankcjami próbują zmusić ich do zakończenia wojny. To porażka ruchu, który zawsze miał na sztandarach pokój.
Jest tak, jak można było się spodziewać - Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) nie zamknął rosyjskim i białoruskim sportowcom drzwi do przyszłorocznych igrzysk. Oni w Paryżu będą, choć formalnie jako sportowcy neutralni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas