Michał Szułdrzyński: Wydumane skandale tradycjonalistów

Zamiast dyskutować nad treścią papieskich kazań, nad przesłaniem Kościoła katolickiego ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, ważniejsze dla wielu katolików były mniej lub bardziej wydumane skandale.

Publikacja: 11.08.2023 17:00

Papież Franciszek w Lizbonie podczas Światowych Dni Młodzieży

Papież Franciszek w Lizbonie podczas Światowych Dni Młodzieży

Foto: AFP

Wnikliwy obserwator na pewno pamięta ten moment z lutego 2022 r., gdy okazało się, że wielu dotychczasowych przeciwników szczepień i reżimu sanitarnego jak za dotknięciem różdżki stało się ekspertami w dziedzinie wojny w Ukrainie i zaczęło krytykować nasze „wymachiwanie szabelką”, przekazywanie broni, a także jakoby postępującą „ukrainizację” Polski.

Część obserwatorów uznała, że to sprawka rosyjskiej propagandy. Ale zbyt łatwe wytłumaczenia, czy to z prawej, czy z lewej strony, choć kuszące, nie niosą wielkiej wartości poznawczej. Tym bardziej że sam znam wielu niechętnych Rosji ludzi, którzy grali w antycovidowej i ukrainosceptycznej orkiestrze.

Pozostało 84% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Plus Minus
Wolność motyla