Jak złe przepisy sprawiły, że piesi zwrócili się przeciwko rowerzystom

Kierowcy od dawna próbują przedstawiać rowerzystów jako grupę, która tworzy najwięcej problemów na drogach. To sposób na wybielanie własnych win. Tymczasem cyklistów po prostu gigantycznie w Polsce przybywa, a zarządcy dróg stworzyli pułapkę, przez którą powstał nowy konflikt: rowerzyści–piesi.

Publikacja: 04.08.2023 17:00

Skrzyżowanie ulic Prostej z Żelazną w Warszawie. Jedno z tych, na których rowerzyści zwyczajnie się

Skrzyżowanie ulic Prostej z Żelazną w Warszawie. Jedno z tych, na których rowerzyści zwyczajnie się już nie mieszczą w ramach projektowanej przed laty infrastruktury

Foto: Adam Chełstowski/Forum

Nie wiem, czy szanujemy się w Polsce wzajemnie tak po prostu. Wiem, że jest jedno miejsce, w którym szacunku do siebie nie mamy masowo – droga. Kto się tam pojawia, ten zawsze widzi otaczających go wokół samych baranów. Badania opinii prowadzone wśród polskich kierowców już od dekad potwierdzają, że tak właśnie widzimy świat za kółkiem.

80 proc. polskich kierowców uważa, że jeździ dobrze lub bardzo dobrze (badanie „Polska za kierownicą”, ARC Rynek i Opinia na zlecenie Liberty Ubezpieczenia z 2014 r.), jednak oceniając innych na drodze, takie kompetencje przyznaje pozostałym zaledwie 20 proc. z nich. Podobnie jest z uprzejmością: 80 proc. kierowców uważa, że są na drodze uprzejmi, jednak tylko co piątego innego uczestnika ruchu drogowego uważa za równie uprzejmego.

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Plus Minus
Tomasz Terlikowski: Spór między chrześcijany