Wina Mazurka: Zielono mi

Czy są wina na lato? A czy istnieją ubrania na lato i letnie menu w restauracjach? W takim razie, tak samo jest i z winami. Dziś o najbardziej letnim z win, o vinho verde.

Publikacja: 26.05.2023 17:00

Alvarinho Reserva 2021, Vinho Verde Branco 2022, Aveleda Fonte Vinho Verde 2022

Alvarinho Reserva 2021, Vinho Verde Branco 2022, Aveleda Fonte Vinho Verde 2022

Foto: mat.pras.

Owszem, można sobie wyobrazić popijanie w upalne letnie popołudnie gęstego potężnego amarone. Można, ale przyjemność z tego podobna do paradowania po plaży w kożuchu. Nie robimy tego nie dlatego, iż zabraniają nam jakieś reguły, ale instynktownie wiemy, że nie tędy droga. Latem częściej pijemy wina białe (schłodzone!), lekkie, o małej zawartości alkoholu, zwiewne, orzeźwiające. A jak nam jeszcze jakimś bąbelkiem nienachalnym w kieliszku zagra, to uśmiech na twarzy gwarantowany. Vinho verde spełnia wszystkie te postulaty. I jeszcze jedno: rzut oka na mapę pokazuje, że owinięta Atlantykiem Portugalia musi być krajem, w którym je się dużo ryb i owoców morza, a że latem my też częściej niż zwykle sięgamy po rybę, sałatkę czy drób, to białe wino wydaję się oczywistością.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Bajka o inteligenckim etosie
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Do zobaczenia po zwycięstwie
Plus Minus
„Czarodziejska góra”: W cieniu wielkiej góry
Plus Minus
Dziewictwo utracone w Paryżu
Plus Minus
Marek Stelar: Sprzyja mi noc
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy