Rafał Chwedoruk: Trzaskowski mógłby nie wychodzić z ratusza, a i tak wygra wybory prezydenckie

Przyszły prezes Rady Ministrów będzie musiał urzędować w permanentnej obecności kardiologa, bo dane gospodarcze z kraju i ze świata nie będą sprzyjające - mówi prof. Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk.

Publikacja: 24.02.2023 10:00

Rafał Chwedoruk – politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwers

Rafał Chwedoruk – politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, komentator polityczny. Jego zainteresowania naukowe obejmują historię myśli politycznej i ruchów społecznych oraz historię myśli socjalistycznej w Polsce i Europie. Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Foto: MICHAł WOZNIAK/East News

Plus Minus: Jaki wygląda scena polityczna na dziewięć miesięcy przed wyborami? Czy błędy, które ostatnio popełniają na wyścigi opozycja i obóz rządzący, wpłyną na wynik głosowania?

Tych błędów było bez liku, choć w naukach społecznych i humanistycznych trudno przesądzić ostatecznie, czy jakieś działanie było błędem czy nie, bo nie mamy szansy na powtórzenie eksperymentu, by to sprawdzić. Pewne jest, że PiS przestało być faworytem wyborów. Nie tylko z powodu błędnych decyzji podjętych w tej kadencji, ale przede wszystkim dlatego, że przestały działać dwa obiektywne czynniki, które pozwalały tej partii stabilizować swoją władzę, a nawet docierać do wyborców, do których innym było trudno dotrzeć. Pierwszy czynnik to jest stabilność ekonomiczna, a drugi – zmiana administracji w USA, która spowodowała osłabienie prawicy w przestrzeni międzynarodowej.

Pozostało 95% artykułu

Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.

Plus Minus
Jan Maciejewski: Atomowa era moralności
Plus Minus
„Dzień dobry, ja też umieram”: Opowieści z krypty
Plus Minus
„Flashback 2": Dawne sztuczki nie działają
Plus Minus
Tylko taki szaleniec jak Javier Milei uratuje Argentynę
Plus Minus
Robert Mazurek: Pierwszy Mulat w mieście
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?