Jak Brytyjczycy zaufali globalizacji i się rozczarowali

Uwolnione od więzi z Brukselą Zjednoczone Królestwo miało rozwinąć skrzydła dzięki międzynarodowym powiązaniom gospodarczym. Plan się nie powiódł, bo globalizację zaczęła podgryzać rywalizacja mocarstw.

Publikacja: 17.02.2023 17:00

Antybrexitowe protesty, jak ten przed brytyjskim parlamentem w 2016 r., na nic się zdały – Wielka Br

Antybrexitowe protesty, jak ten przed brytyjskim parlamentem w 2016 r., na nic się zdały – Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Dziś 60 proc. społeczeństwa zagłosowałoby przeciwko temu pomysłowi. A co piąty zwolennik brexitu przez te siedem lat całkowicie zmienił zdanie

Foto: JUSTIN TALLIS/AFP

Jeśli już mieć udar, to taki, który przeciąga się na całą dobę, a nie ogranicza się do kilku minut. Inaczej w Wielkiej Brytanii można zwyczajnie nie przeżyć. NHS, system ubezpieczeń zdrowotnych królestwa, przyznaje, że zamiast 18 minut, jakich wymaga ustawa, średni czas przyjazdu karetki do znajdującego się w ciężkim stanie chorego wydłużył się do półtorej godziny. Dla wielu oznacza to wyrok śmierci. Krwawe żniwo, jakie zgarnia brexit.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Żadnych czułych gestów