Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 07.12.2023 15:28 Publikacja: 30.12.2022 10:00
Ebit at. Omnimporpor rem is videllendant et essimus dolore comnimporum is est, ut experor
Foto: SEBASTIEN SALOM-GOMIS
Reguły są proste: masz 18 lat, stosownie archaiczny, ale sprawny jacht, odpowiednie doświadczenie żeglarskie (co najmniej 8000 mil żeglugi oceanicznej, 2000 samotnie), przechodzisz obowiązkowy kurs zachowania bezpieczeństwa na morzu, wpłacasz 3000 dolarów kaucji i wypływasz z grupą podobnych oryginałów z portu w Les Sables-d’Olonne we Francji.
Płyniesz na sprzęcie bardzo zbliżonym do tego, jaki był dostępny 54 lata temu, gdy po raz pierwszy ścigano się w wokółziemskich regatach samotników. Masz zatem do dyspozycji łódkę długości 32–36 stóp (9,75–10,97 m) zaprojektowaną przed 1988 rokiem, z pełnowymiarowym kilem, sterem przymocowanym tradycyjnie do krawędzi spływu wody, raczej mocną i solidną niż szybką, bo tylko takie wytrzymają ponad 30 tysięcy mil oceanicznej żeglugi. Nie możesz mieć na pokładzie żadnej nowoczesnej technologii, jaka dziś towarzyszy żeglarzom porywającym się na podobne wyzwania: dokładnych prognoz pogody wysyłanych przez satelity, nawigacji wedle GPS, mnóstwa elektroniki pomagającej w wyborze optymalnej trasy, środków łączności na miarę XXI wieku, odsalarek wody, odwodnionych posiłków, ergonomicznych kajut i paru innych wynalazków znacznie ułatwiających długi i samotny pobyt na oceanie. No i jesteś sam, bez prawa skorzystania z pomocy innych jednostek i możliwości wpłynięcia po drodze do portu.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Odrzucenie całej, zdobywanej od Arystotelesa, przez św. Tomasza aż do nowożytności wiedzy o ludzkiej duszy i charakterze jest tak samo „otwierające przed człowiekiem nowe horyzonty”, jak dla fizyki wyzwalające byłoby zniszczenie dorobku Newtona, Faradaya i Einsteina razem wziętych.
Olga Ptak w swoich esejach o śmierci potrafi wprowadzić nas w intymną przestrzeń, w której przestajemy być intruzami czy turystami.
Czy powrót „Flashbacka”, legendarnej platformówki sprzed 30 lat, okazał się udany?
Wysadzenie w powietrze banku centralnego, likwidacja edukacji publicznej, zamknięcie większości ministerstw… Nie wiadomo, który z pomysłów Javiera Milei jest najbardziej szalony. Ale prawdziwa tragedia zdarzy się, jeśli żaden nie zostanie wprowadzony w życie.
Cieszę się z każdej chwili, gdy przyłapię świat na niezmienności. Wszystko wokół się zmienia, a tu proszę, pan Marian strzyże na Mokotowie od 57 lat. I bardzo się cieszę, że znów nie wolno mówić „Ciemno jak w dupie u Murzyna”. Choć tym razem nikomu nie zawadza swojska „dupa”.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Amerykanka, która zaatakowała miską z jedzeniem pracownicę sieci Chipotle dostała wybór – zamiana więzienia na pracę w fast foodzie.
14 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka wyda orzeczenie w sprawie M.L. przeciwko Polsce. Sprawa dotyczy głośnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku o niedopuszczalności aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.
Przedstawiciele generacji Z nie przepadają za pracą z biura. Odpowiedzią wielu firm na tę niechęć są już już tylko udogodnienia w biurach, ale coraz częściej efektowne, „instagramowe” wnętrza, które świetnie wyglądają w social mediach.
W „20 tysiącach gatunków pszczół” Estibaliz Urresola Solaguren opowiada o dramatach trzech pokoleń kobiet.
Dworzec Metropolitalny, długo wyczekiwana przez mieszkańców Lublina – i nie tylko – inwestycja, otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Z obiektu, który będzie prawdopodobnie najbardziej innowacyjnym architektonicznie dworcem w Polsce, korzystać będzie można już niebawem, bo na początku nadchodzącego roku.
Zrozumienie dla nieposiadania dzieci jest w Polsce rekordowo wysokie. Badanie oparto na 34 wywiadach grupowych i 10 tys. ankiet.
Młodzi dorośli z Polski mocniej od rówieśników z innych państw rozumieją powody, dla których pary zwlekają z decyzją o posiadaniu potomstwa.
Tegoroczny wybór "Człowieka roku" może niektórych zaskoczyć. Magazyn "Time" ogłosił, że w tym roku tytuł ten postanowił przyznać amerykańskiej gwieździe muzyki pop, Taylor Swift.
Wilma Mankiller to kolejna kobieta, która, już pośmiertnie, doczekała się uhonorowania lalką Barbie będącej jej podobizną. Wygląd aktywistki i zabawki dość mocno się jednak różnią.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow mówi, że Kreml dostrzega problemy na Zachodzie z dalszym wspieraniem Ukrainy.
- Jeżeli będziemy opierali się na tych, którzy stali za ministrem Błaszczakiem na ściankach, to gwarantuję, że to jest gorsze, niż by miała nas teraz najechać armia rosyjska - powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, apelując o odpolitycznienie armii.
W jednym z brazylijskich miast radni uchwalili akt prawa miejscowego w całości napisany przez chatbota Open AI ChatGPT. Radni mieli o takim autorstwie nie wiedzieć.
Brytyjski urząd ds. standardów reklamowych (ASA) uznał, że trzy linie lotnicze opublikowały reklamy zawierające „wprowadzające w błąd” przesłanie ekologiczne.
- Jeśli (Władimir) Putin zajmie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden. Na słowa te zareagował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Źle zaprojektowana, a do tego bez nadzoru i bez kontroli – tak NIK ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-21. Zapowiada wystąpienie do prokuratury w sprawie działań Pawła Borysa, prezesa PFR, który nadzorował udzielanie pomocy.
Świat ma coraz mniej czasu na wdrożenie działań zapobiegających przekraczaniu kolejnych „punktów krytycznych” na planecie. Naukowcy domagają się działań – i postulują zwołanie pilnego szczytu klimatycznego w tej sprawie.
Dane osobowe w prywatnym komputerze pracownika, wykonującego pracę zdalną podlegają RODO - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
CBA zatrzymało, a sąd aresztował Adama G., byłego posła i senatora Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceministra energii nadzorującego górnictwo - informuje portal tvn24.pl. Prawdopodobnie zarzuty dotyczą korupcji.
Platformy dostaw ekspresowych zakupów spożywczych i posiłków z restauracji łączą siły i zawiązują partnerstwo. Zakupy online wchodzą na kolejny poziom
Amerykanka, która zaatakowała miską z jedzeniem pracownicę sieci Chipotle dostała wybór – zamiana więzienia na pracę w fast foodzie.
Kancelarie frankowe oceniają, że konsumenci zyskali kolejny mocny argument w sądowej batalii. Związek Banków Polskich twierdzi, że w zasadzie niewiele się zmienia.
Wielka Brytania oskarża rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) o hakerską cyberkampanię, której celem byli politycy i inne osoby życia publicznego. W związku ze sprawą do brytyjskiego MSZ wezwany został ambasador Rosji.
Dyrektor generalny JPMorgan Chase Jamie Dimon ostro skrytykował Bitcoina i jego konkurentów, sugerując, że kryptowaluty powinny zostać zakazane – informuje CNBC.
Hiszpan przed rokiem wyprowadził Bayer z kryzysu. Dziś jest z nim na szczycie Bundesligi.
Prezydent Andrzej Duda wręczył w środę akty powołania na stanowiska sędziego oraz asesora sądowego. Nazwiska nowo powołanych opublikowano na stronie Prezydenta RP. "To lista hańby polskiego sadownictwa" - uważa sędzia Piotr Gąciarek.
Wzrasta liczby zatruć pokarmowych wywołanych salmonellą w produktach drobiowych z Polski – alarmuje brytyjska rządowa agencja Food Standards Agency.
„Maestro” o Leonardzie Bernsteinie, zrealizowany przez Bradleya Coopera i z nim w roli głównej, od dawna był zapowiadany na filmowy przebój. Czy jednak warto było na niego czekać?
Od stycznia ZUS podniesie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 do 800 zł. Ma to nastąpić automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Podano datę od kiedy ruszą wypłaty 800+.
Zara, jeden ze światowych potentatów rynku mody, obejmie swoją nową usługą o nazwie Zara Pre-Owned kolejne kraje Europy, tym razem aż kilkanaście. Dzięki temu będzie można nie tylko kupić, ale też naprawić ubranie, a nawet oddać stare rzeczy.
Nowy marszałek Sejmu próbuje obniżyć temperaturę politycznego sporu, ale im bardziej próbuje, tym mocniejsze oskarżenia padają z ust partii Jarosława Kaczyńskiego. Czeka nas większy spór niż w kampanii.
Ukraina zwróciła się dziś do Polski, Rumunii i Słowacji o wsparcie dodatkowym prądem. Sytuacja jest trudna, 408 osad i wsi pozostaje bez zasilania. Pomóc ma trwająca w całej Ukrainie wymiana starych żarówek na energooszczędne.
Z usług wszystkich firm Grupy TUI skorzystało w minionym roku obrotowym 19 milionów klientów, a jej przychody wyniosły 21 miliardów euro. Klientów nie odstraszyły wyższe ceny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas