Mamy lepszą konstytucję niż nam się wydaje

25 lat temu Zgromadzenie Narodowe uchwaliło nową ustawę zasadniczą. Dziś wiemy, że okazała się całkiem niezła. Problem w tym, że opozycja uważa ją niemal za ideał i bierze na sztandar w walce z PiS, a Jarosław Kaczyński – nauczył się rządzić obok konstytucji.

Publikacja: 08.04.2022 17:00

PiS wykorzystywało luki w konstytucji m.in. przy zmianach w sądownictwie. Na zdjęciu protest przed s

PiS wykorzystywało luki w konstytucji m.in. przy zmianach w sądownictwie. Na zdjęciu protest przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie po dymisji I prezes Małgorzaty Gersdorf, lipiec 2018 r.

Foto: Forum

Rocznica uchwalenia obecnej Konstytucji RP minęła 2 kwietnia. To okazja do ocen i refleksji. Opozycja zwołała więc konferencję partyjnych liderów. Najmocniej przebiły się jednak komunikaty doraźne.

Opozycja kwestionuje sens proponowanej przez obóz rządzący zmiany w ustawie zasadniczej mającej umożliwić konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów (czy, szerzej, podmiotów związanych z Rosją). Zdania wśród prawników, czy jest to konieczne, są rozbieżne. Nawet niektóre autorytety mocno antypisowskie twierdzą, że jednak tak, choćby prof. Andrzej Zoll.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne