Mamy lepszą konstytucję niż nam się wydaje

25 lat temu Zgromadzenie Narodowe uchwaliło nową ustawę zasadniczą. Dziś wiemy, że okazała się całkiem niezła. Problem w tym, że opozycja uważa ją niemal za ideał i bierze na sztandar w walce z PiS, a Jarosław Kaczyński – nauczył się rządzić obok konstytucji.

Publikacja: 08.04.2022 17:00

PiS wykorzystywało luki w konstytucji m.in. przy zmianach w sądownictwie. Na zdjęciu protest przed s

PiS wykorzystywało luki w konstytucji m.in. przy zmianach w sądownictwie. Na zdjęciu protest przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie po dymisji I prezes Małgorzaty Gersdorf, lipiec 2018 r.

Foto: Forum

Rocznica uchwalenia obecnej Konstytucji RP minęła 2 kwietnia. To okazja do ocen i refleksji. Opozycja zwołała więc konferencję partyjnych liderów. Najmocniej przebiły się jednak komunikaty doraźne.

Opozycja kwestionuje sens proponowanej przez obóz rządzący zmiany w ustawie zasadniczej mającej umożliwić konfiskatę majątków rosyjskich oligarchów (czy, szerzej, podmiotów związanych z Rosją). Zdania wśród prawników, czy jest to konieczne, są rozbieżne. Nawet niektóre autorytety mocno antypisowskie twierdzą, że jednak tak, choćby prof. Andrzej Zoll.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Plus Minus
Wolność motyla