Mroki antropocenu

Pierwszym wielkim ekosystemem, który zniknie, będą rafy koralowe.

Publikacja: 30.12.2016 06:00

Elizabeth Kolbert, „Szóste wymieranie” przeł. Piotr Grzegorzewski, Tatiana Grzegorzewska, W.A.B. e-b

Elizabeth Kolbert, „Szóste wymieranie” przeł. Piotr Grzegorzewski, Tatiana Grzegorzewska, W.A.B. e-book za 31,99 zł na: nexto.pl

Foto: materiały prasowe

Wedle ustaleń naukowców proces ten – wywołany między innymi spadkiem pH oceanów – już się rozpoczął, około roku 2050 rafy zaczną na dobre się rozpadać, a ledwie pół wieku później najpewniej nie będzie po nich ani śladu. Ze zwierząt lądowych szczególnie zagrożony wyginięciem jest cały rząd płazów i – co nie powinno nawet w najmniejszym stopniu zaskakiwać – ssaki dużych rozmiarów. Zaskakuje za to z pewnością, że w Stanach Zjednoczonych w latach 2007–2013 wyginęło sześć milionów nietoperzy. Popularne „lucki" nie są – jak koralowce – ofiarą bezpośredniej działalności człowieka. Za ich wyginięcie odpowiada bakteria „z importu", którą do jednej z jaskiń na wschodzie USA przywieźli turyści. Amerykańskie nietoperze nie poradziły sobie z nią tak dobrze, jak ich europejscy krewni. Globalizacja zebrała w tym przypadku wyjątkowo okrutne żniwo.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady