Reklama
Rozwiń

Jak ściemniać perfekcyjnie

Przedwojenne pokolenie mawiało, że nie wolno kłamać. Nawet w zabawie trzeba było mówić prawdę i tylko prawdę, choćby miało się na tym stracić. Dziś w wielu grach przydaje się dobra ściema. Umiejętność blefowania czy oszukiwania nieraz decyduje o sukcesie. Także w produkcjach familijnych, takich jak nowe „Cluedo".

Publikacja: 12.02.2021 18:00

Jak ściemniać perfekcyjnie

Foto: materiały prasowe

Gra powstała w 1943 r. w Wielkiej Brytanii. Jej autor Anthony E. Pratt przez całe lata był pianistą. Zasłynął ze współpracy z norweską śpiewaczką operową Kirsten Flagstad, choć również sam komponował. W czasie wojny zatrudnił się w fabryce części do czołgów, a po godzinach dorabiał jako klaun. A że lubił też kryminały, stworzył planszówkę, w której gracze próbowali ustalić winnego okrutnego morderstwa. Tytuł szybko zdobył popularność i w krajach anglosaskich uchodzi za klasyka porównywalnego z Monopoly. W 1985 r. został nawet zekranizowany. „Trop" to naprawę udany film!

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa