Wiatraki, płytki i obrazy

Autor: Piotr Oczko – anglista, polonista, niderlandysta i historyk sztuki. Pisze o sobie tak: „z wyboru mentalny Holender i amsterdamczyk". Lektura jego książki to potwierdza. W „Pocztówce z Mokum" znalazło się 21 szkiców o Holandii, z których większość publikowana była wcześniej na łamach miesięcznika „Znak", choć w nieco innym kształcie . Tytułowe Mokum (tak rodowici amsterdamczycy nazywają swoje miasto) oznacza bezpieczne miejsce, przystań. Takim jest też dla autora. W Amsterdamie przemierza bowiem nawet po 20 km dziennie, w rodzinnym Krakowie uporczywie siedzi w domu.

Publikacja: 14.01.2022 17:00

Wiatraki, płytki i obrazy

Foto: materiały prasowe

Holandia pojawiła się w jego życiu ćwierć wieku wcześniej za sprawą lektur, poczynając od „Martwej natury z wędzidłem" Zbigniewa Herberta. W „Pocztówce z Mokum" opowiada o sobie, swoich doświadczeniach, wzruszeniach i odkryciach w tym czwartym pod względem bogactwa państwie na świecie, które – jak zauważa – jest postrzegane jako malutkie, niewiele znaczące państewko. Tymczasem „Baudelaire nazywał je wschodem Zachodu, Chinami Europy". Autor wylicza zalety swojej przybranej ojczyzny: „egalitaryzm, pragmatyzm, prostolinijność, obcesowość, indywidualizm, dążenie do kompromisów, wyczulenie na kwestię prywatności i niemal perfekcyjne zorganizowanie".

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama