Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 14.10.2021 15:49 Publikacja: 15.10.2021 16:00
Wynaleźliśmy najstraszliwszą bombę w dziejach świata. […} Eksperyment przeprowadzony na pustyni w Nowym Meksyku był – łagodnie rzecz ujmując – zdumiewający – pisał prezydent Harry Truman. Na zdjęciu:
Foto: Shutterstock
Jak mogliśmy do tego dopuścić? Takie pytanie stawialiby sobie wszyscy, gdyby doszło do wojny nuklearnej z użyciem setek lub tysięcy głowic jądrowych. Gdyby wybuchła ona pod koniec lat 60. lub w późniejszym okresie, wciąż jeszcze odczuwalibyśmy jej straszliwe skutki. Setki najważniejszych miast zostałyby zaatakowane i w mgnieniu oka obrócone w gigantyczne rumowiska usiane zwłokami. Skażenie radioaktywne byłoby wciąż bardzo wysokie.
Nasi potomni, ucząc się historii, mieliby podstawy, aby uważać nas za stereotypowy odpowiednik bezrozumnych i pozbawionych wyobraźni „barbarzyńców" z czasów upadku Imperium Rzymskiego, tyle że posiadających absurdalnie potężną broń, nad którą nie potrafili zachować kontroli. Byłoby jednak nieuczciwością, gdyby uznali nas za ludzi z gruntu złych. Nie tylko piekło, ale i prowadząca do niego droga wybrukowane są bowiem dobrymi chęciami i gdyby doszło do nuklearnej zagłady, nie stałoby się tak z powodu jakiegoś szczególnego zepsucia współczesnego człowieka. Ludzie rzadko kierują się czystym umiłowaniem zła, kiedy rzucają na szalę swoje życie i reputację. Wśród tych, którzy pomagaliby gorliwie brukować drogę do nowej rzeczywistości, nie znaleźlibyśmy wielu moralnych potworów w typie Adolfa Eichmanna. Większość miałaby szczerą nadzieję, że ich wysiłki przyniosą dobroczynne skutki.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Kijowskie elity uparły się, żeby nas do siebie zniechęcić, lecz to nie powód, aby działać pod dyktando rzekomych realistów przedstawiających nam apokaliptyczne zagrożenia związane z ukraińskim narodem.
Niemcy chcieli mieć w Generalnej Guberni zarówno wysokie plony, jak i polskich pracowników na robotach w Rzeszy, co było sprzecznością nie do rozwiązania.
W czasach, gdy filmy o superbohaterach szorują po dnie box office, popularność „The Boys” z każdym sezonem rośnie. W czym tkwi tajemnica sukcesu tej produkcji?
W takie nieudane zdania, chybione porównania, pęknięte i nieszczere fabuły chce się wierzyć. W takie resztki śmiałków, takie stosy trupów. Bo one są dowodem może mocniejszym niż jakikolwiek inny na to, że coś jednak jest po drugiej stronie.
Popularna niegdyś powieść „Shantaram” inspiruje po latach, aby przyjrzeć się bliżej stolicy Indii.
W interesie Zachodu jest, by Łukaszenko upadł, i dlatego jak największe środki powinny być nakierowane na pomoc dla opozycji białoruskiej. Ukrainie to niczego nie zabierze, lecz tylko ją wzmocni.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Moskwa "odpowiednio" zareaguje, jeśli USA zgodzą się, by Ukraina mogła używać pocisków ATACMS przeciwko celom w głębi Rosji - zadeklarował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow wykluczył możliwość zaakceptowania przez Rosję ultimatum ws. Ukrainy.
W przesłaniu wideo do uczestników Platformy Krymskiej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan poinformował o stanowisku swojego państwa w sprawie Krymu.
Znamy plany Adama Bodnara i Donalda Tuska w sprawie tzw. neosędziów. Sędziowie będą korzyć się przed opinią publiczną, a władza ustawodawcza zdegraduje konkretnych, znanych z imienia i nazwiska przedstawicieli władzy sądowniczej. I to wszystko w Europie i w imię „przywracania praworządności”.
IPN sprowadził z Francji szczątki generała brygady Jana K. Kruszewskiego, wieloletniego dowódcy KOP. Do tradycji tej formacji nawiązuje Straż Graniczna i utworzone na wschodzie i północy kraju bataliony Wojsk Obrony Terytorialnej.
Na antenie białoruskiej telewizji państwowej pojawiła się sugestia, że gra na telefony komórkowe Pokémon GO była używana do zbierania informacji wywiadowczych o białoruskim lotnictwie wojskowym - informuje strona organizacji Karta'97, działającej na rzecz obrony praw człowieka na Białorusi.
Na froncie ani na chwilę nie milkną strzały. Ale dyplomaci znów sondują możliwości rozmów Ukrainy z Rosją.
Był jeden fragment debaty Kamali Harris z Donaldem Trumpem, w który Polacy muszą się uważnie wsłuchać. Bo niemal bezpośrednio dotyczył on naszego kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W czasie debaty prezydenckiej w USA Donald Trump powtórzył, że jeśli zostanie prezydentem zakończy wojnę na Ukrainie zanim jeszcze zostanie zaprzysiężony.
Sukces komercyjny albumu "Cowboy Carter" Beyonce nie idzie w parze z uznaniem branży. Mimo oczekiwań, Beyoncé została pominięta w nominacjach do prestiżowych Country Music Awards (CMA). Wywołało to falę dyskusji o tym, kto i dlaczego wyznacza granice w muzyce.
Stan techniczny jednej czwartej wszystkich dróg krajowych jest niezadowalający. Stan 15 proc. jest krytyczny.
“Biznes na zicher – 100 tysięcy na start” – to najnowszy projekt bytomskiego urzędu pracy, na którego realizację udało się pozyskać 5 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Jednak grupa beneficjnentów będzie bardzo mała.
Na lotnisku w Warszawie agenci CBA zatrzymali byłego posła do Parlamentu Europejskiego Ryszarda Cz. Zatrzymano również jego małżonkę.
Żeby ubrać się „bogato”, nie musisz mieć dużego portfela, ale wiedzę, jak to zrobić i gdzie szukać odpowiednich ubrań. Twoim zasobem jest wiedza – przekonuje Jola Czaja, ekspertka od wizerunku, która na co dzień uważnie śledzi najnowsze trendy mody ulicznej.
Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do słów Donalda Trumpa, które padły podczas debaty z Kamalą Harris. Były prezydent i kandydat Republikanów stwierdził, że imigranci w stanie Ohio zjadają zwierzęta domowe okolicznych mieszkańców.
Dane o inflacji w USA dały pretekst do umocnienia dolara, a to z kolei odbiło się na złotym.
W ciągu minionego roku zadłużenie branży motoryzacyjnej zwiększyło się o 15,5 proc. Obecnie wynosi 422 mln zł. Jak wynika z krajowego rejestru długów aż 12,5 tysiąca podmiotów, z czego większość to jednoosobowe działalności, jest zadłużona.
– Nie usłyszeliśmy niczego, czego nie wiedzielibyśmy wcześniej – prezydencką debatę Donalda Trumpa i Kamali Harris komentuje Andrzej Kohut, amerykanista i autor książki „Ameryka. Dom podzielony”.
Na kilka lat zniknęła. Wcześniej była jedną z ulubionym marek europejskich milenialsów, którzy na chorobliwie wręcz wąskich dżinsach oparli swój styl. Cheap Monday, bo o tę markę chodzi, po kilku latach nieobecności, została przywrócona do życia przez szwedzki koncern H&M. Jak się zmieniła?
Donald Tusk wprowadza pojęcie „demokracji walczącej”, nawiązując do historycznych rozliczeń z totalitaryzmem. To próba opisania nowego podziału politycznego i przygotowania wyborców na spory o legalność działań mających przywrócić praworządność.
Od 01 listopada Citroen zaprzestaje sprzedawać swoje nowe samochody w Australii. Francuzi działają na tym kontynencie nieprzerwanie od 1923 roku.
- Dotychczas Kamala Harris nie brała udziału w ostrych debatach politycznych. Stała z boku. Miała wizerunek łagodnej „Mamali”, a nie gracza wagi ciężkiej – mówi w podcaście "Rzecz w Tym" Artur Bartkiewicz, szef wydawców strony głównej rp.pl.
Najmniejsi przedsiębiorcy będą mogli wybrać kasowe rozliczenie. Jeśli nie dostaną pieniędzy od kontrahenta, podatek zapłacą po dwóch latach.
Oprocentowanie lokat nie gwarantuje wysokich zysków, ale jest bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na koncie lub w przysłowiowej skarpecie. Zysk z lokat pomniejszany jest jeszcze o tzw. podatek Belki (podatek od zysków kapitałowych) i najczęściej nie pokrywa strat związanych z inflacją.
Jedni patrzą na nich, jak na bezmyślnych quasi-fetyszystów, inni uważają ich za jeden z gatunków inwestora. Granica dzieląca jedno od drugiego jest dla łowców autografów bardzo cienka.
Urodzony w 1930 r. amerykański inwestor Warren Buffett znów może pochwalić się wyjątkową intuicją, rynkowym wyczuciem i chłodną kalkulacją, której może mu pozazdrościć niejedna „gorąca głowa”. Jak wynika z opublikowanego przez jego fundusz raportu, Berkshire Hathaway ściął o połowę pozycję w Apple’u. Wyjaśnienie może być oczywiście również bardziej prozaiczne, czyli... podatki.
Moskwa "odpowiednio" zareaguje, jeśli USA zgodzą się, by Ukraina mogła używać pocisków ATACMS przeciwko celom w głębi Rosji - zadeklarował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow wykluczył możliwość zaakceptowania przez Rosję ultimatum ws. Ukrainy.
Proces zwolnień grupowych w PKP Cargo dopiero się rozpoczął, ale nie ma pieniędzy na odprawy. Spółka ma umowy na zatrudnienie blisko 2 tys. swoich pracowników w innych firmach.
Fundacja Powszechnego Czytania została pierwszą polską organizacją nagrodzoną Nagrodą Biblioteki Kongresu USA, Library of Congress Literacy Award 2024.
Inflacja konsumencka w USA była w sierpniu bardzo zbliżona do prognoz. Rynek uznał jednak, że to czyni mniej prawdopodobnym głębsze cięcie stóp procentowych przez Fed.
Seniorom przysługują różne dodatki do emerytury lub renty, ale nie każdy wie, że ma do nich prawo. Niektóre świadczenia wymagają złożenia odpowiednich wniosków, inne przyznawane są z urzędu. Do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego uprawnione są dwie grupy osób. Jakie kryteria należy spełnić?
Terapia celowana to zupełnie inna jakość, zupełnie nowy mechanizm walki z nowotworami – mówi prof. Jacek Jassem z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas