Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.05.2014 02:13 Publikacja: 24.05.2014 02:13
Marine Le Pen ma, jak widać, silne, chwytne dłonie: układ z Schengen liczy wszak ładnych kilkaset stron
Foto: AFP
Między eurosceptykami przebiegają różne linie podziału. Najostrzejsza między Frontem Narodowym a brytyjską UKIP. Nigel Farage zarzuca Francuzom antysemityzm, więc nie zamierza być z nimi w jednej frakcji. Holender Geert Wilders, choć bardzo proizraelski, takich zastrzeżeń nie żywi. Nie podoba mu się za to, ?że Front odrzuca homomałżeństwa ?– on nową obyczajowość w pełni akceptuje.
W kończącej się kadencji europarlamentu wśród 766 deputowanych było ich zaledwie 33. Najwięcej, bo dziesięcioro z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa, nieco mniej – ośmioro z włoskiej Ligi Północnej, po jednym z Duńskiej Partii Ludowej, Prawdziwych Finów, Ruchu dla Francji. To członkowie grupy otwarcie eurosceptycznej: Europy Wolności i Demokracji (EFD). Ilu ich będzie teraz, po kolejnych, ósmych już z rzędu bezpośrednich wyborach do PE? Na pewno o wiele więcej, jak wynika z sondaży opinii publicznej i analiz specjalistów. Najskromniejsze prognozy mówią o 100 mandatach (na 751, bo tyle będzie miał nowy parlament), najbardziej odważne, sformułowane przez think tank OpenEurope, nawet o ponad 200.
Liczby są nieco mylące, bo eurosceptycy nie działają w zwartym szyku. EFD nie jest jedyna. Umiarkowanie eurosceptyczna, 57-osobowa grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR) skupia brytyjskich konserwatystów, polskie PiS i czeską ODS. A troje deputowanych francuskiego Frontu Narodowego ma status niezrzeszonych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka nad Sekwaną to dziś pole eksperymentów, w tym wciągania do władzy partii dotąd izolowanych. Efekt – woj...
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” Daria Chibner rozmawia z Konstantym Pilawą z Klubu Jagiell...
Urzeka mnie głębia głosu Dave’a Gahana z zespołu Depeche Mode oraz ładunek emocjonalny ukryty między jego słowam...
„28 lat później” to zwieńczenie trylogii grozy, a zarazem początek nowej serii o wirusie agresji. A przy okazji...
„Sama w Tokio” Marie Machytkovej to książka, która jest podróżą. Wciągającym odkrywaniem świata bohaterki, ale i...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas