Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 19.10.2015 07:35 Publikacja: 16.10.2015 01:44
Foto: AMELIE-BENOIST/BSIP/AFP, Wikipedia
Kobieta w gumowym czepku na głowie ma trudne zadanie: musi zgadnąć, o jakim zwierzęciu myśli jej kolega w oddalonym o kilometr pomieszczeniu. Zadaje mu pytania przez internet. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, wtedy niczym w filmie „Shining" widzi tajemniczy błysk. Czy to jest gad? Brak reakcji. Czy to jest ssak? Błysk! Czy jest udomowiony? Błysk! Czy szczeka? Błysk!
Eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie w Waszyngtonie prezentuje coś w rodzaju technologicznie wspomaganej telepatii. Kiedy zapytany chce udzielić odpowiedzi, patrzy na mrugające wolniej albo szybciej światło. Reakcja jego kory wzrokowej rejestrowana jest przez przyczepione do czaszki elektrody. W przypadku odpowiedzi twierdzącej do drugiego uczestnika eksperymentu wysyłany jest impuls elektryczny, który trafia do zwoju drutu umieszczonego na jego potylicy. Wytwarza się pole elektryczne, które pobudza korę mózgową i przed oczami badanego pojawia się błysk. Ot i cała tajemnica.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Ceniony przedsiębiorca Arkadiusz Muś, organizując turniej Rosa Challenge Tour, spełnił tęsknoty polskich miłośników szkockiej gry i ożywił nadzieje, że znajdzie się sposób, by do uroków wbijania piłek do dołków wreszcie dało się przekonać więcej rodaków.
„Historia sztuki bez mężczyzn” Katy Hessel to przemyślane kompendium wiedzy dla ciekawych sztuki błąkającej się dotąd po marginesach.
Zarówno w muzyce, jak i w literaturze łatwo o fałsz i nietrafione tony. Trzeba ich unikać za wszelką cenę, żeby nie rozczarować odbiorców.
To, co powiedział prymas Irlandii, polscy katolicy, w tym wszyscy hierarchowie, powinni sobie głęboko wbić do głowy i sumień.
Naukowcy odkryli, że tlen może powstawać bez udziału organizmów żywych. Skoro tak, to nie ma co go wypatrywać w kosmosie w nadziei, że naprowadzi nas na ich ślady.
Czy cięcie równo z trawą wszystkich głów, które nie są do końca „nasze”, to żelazna zasada resortu kultury? I kto ją wymyślił?
Warszawa sprawdzi system alarmowania na wypadek uderzenia z powietrza. To próba edukowania społeczeństwa, jak ma się zachować w czasie zagrożenia. Tyle że fundament świadomości powinien być wykuwany w szkołach, a z tym jest różnie.
Samo mówienie o tym, że trzeba walczyć z alkoholizmem, nie spowoduje, że Polacy zaczną pić mniej. Ale konkretnych działań Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Izabelę Leszczynę nie widać – choć słyszymy o nich od miesięcy.
Za błędy w polityce gospodarczej trzeba czasem zapłacić wysoką cenę. Ale najważniejsze jest to, by umieć wyciągać z nich lekcje na przyszłość.
Ważkie historyczne wydarzenia, takie jak te sprzed 35 już lat – zwieńczone powodzeniem negocjacje Okrągłego Stołu, demokratyczne wybory parlamentarne, utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego, obalenie Muru Berlińskiego, który bez polskich radykalnych przemian zapewne postałby jeszcze czas jakiś – prowokują do licznych pytań.
Chiny eksportują – Indie konsumują? Różnice między tymi ponadmiliardowymi krajami już są widoczne, a z biegiem lat będą się nasilać.
Silny dolar znów odciska swoje piętno na notowaniach naszej waluty.
Złoty w środowy poranek notuje symboliczne ruchy. Czy handel rozkręci się w ciągu dnia?
Możliwe, że środowisko prawnicze jest znacznie bardziej podzielone w kwestii przywracania praworządności, niż się powszechnie wydaje. A przez pragmatyzm wraca mu krótka pamięć.
Łódź, Lublin i Gdańsk. To miasta, gdzie administracja działa najsprawniej, a warunki inwestowania są najbardziej przejrzyste – ogłasza Polski Związek Firm Deweloperskich.
"Po trzech latach osiągania największych sukcesów w mojej karierze, zdecydowaliśmy z trenerem Tomaszem Wiktorowskim o zakończeniu naszej współpracy" – poinformowała w mediach społecznościowych Iga Świątek.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 3 na 4 października doszło do ataku dronów na północ i południe Ukrainy oraz do zrzucenia bomb na obwody charkowski, zaporoski i doniecki.
Kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem to skomplikowany proces – mówi Aleksandra Stanek-Kowalczyk, partnerka EY Polska, Consulting Sustainability Leader. – Trzeba potrafić nimi efektywnie zarządzać, odpowiednio określić priorytety i umiejętnie wdrażać procesy w firmie – dodaje.
Marcin Romanowski został wezwany do prokuratury w charakterze podejrzanego. Wyznaczono dwa terminy przesłuchania - poinformował na antenie TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zapowiedział, że nie zamierza „kontynuować swojej pracy jako lider” tej formacji.
Pojawiły się nowe fakty w sprawie „Fortepianu Paderewskiego”, który za 300 tysięcy złotych sprowadził do Polski Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. - Próbowałem sprzedać ten fortepian be powodzenia przez pięć lat. Nikt nie wierzył w tę historię i nikt nie był nim zainteresowany - mówił Wirtualnej Polsce mężczyzna, u którego przez ostatnie lata stał instrument.
W izraelskim ataku powietrznym, do którego doszło w piątek rano, uszkodzona została droga, którą mieszkańcy Libanu uciekali w ostatnich dniach do Syrii.
– Są dobre polityki, które trzeba dopracowywać, i są złe polityki, które nie powinny mieć miejsca – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050, minister funduszy i polityki regionalnej, pytana o forsowany przez część koalicji projekt dopłat do kredytów mieszkaniowych.
- Tak, usłyszał zarzuty - powiedział w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. - Są to zarzuty oszustwa, tyle mogę dziś powiedzieć, nie zakończono wszystkich czynności procesowych - dodał.
Komunikat brzmi tak, jakby ktoś pisał go z wykręconymi rękami - mówił w rozmowie z RMF FM były ambasador Polski na Ukrainie, Bartosz Cichocki, komentując decyzję ukraińskiego IPN dotyczącą możliwych poszukiwań ofiar zbrodni wołyńskiej na Ukrainie w 2025 roku.
Błędy techniczne narzędzi e-zdrowia mogą doprowadzić do postawienia przez lekarza błędnej diagnozy lub wyboru leczenia. Kto poniesie w takim przypadku odpowiedzialność?
W dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najnowsze wydarzenia gospodarcze.
Skarbówka przyznaje się do błędu i potwierdza, że można uniknąć daniny solidarnościowej, odliczając stratę z okresu pandemii koronawirusa.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek 3 października nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Przewiduje ona nowe zasiłki, dodatkowe urlopy, zwolnienia z KRUS i uproszczenie procedur budowlanych.
Miejsca szczególnie pożądane przez turystów wprowadzają coraz więcej ograniczeń w związku ze zbyt dużą liczbą odwiedzających. To wyzwanie dla ich władz, ale także dla touroperatorów - twierdzą przedstawiciele brytyjskiej branży turystycznej.
Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un oświadczył, że jego kraj nie zawaha się użyć broni atomowej.
Marketplace, czyli jedno miejsce w internecie, ale nie tylko, w którym klient znajdzie wycieczkę i wszystkie atrakcje - to element dostosowywania się TUI do zmieniającego się rynku turystycznego i pomysł na rozwój. Firma zmienia strukturę organizacyjną, by przyspieszyć ekspansję.
Stellantis już od połowy września zawiesił produkcję elektrycznego Fiata 500. Teraz przedłuża postój do końca października. Popyt na małe elektryczne auto jest zbyt słaby żeby opłaciła się jego produkcja.
Jeśli wygra Kamala Harris, Ukraińców czeka wiele lat wojny – ostrzega Kurt Volker, specjalny wysłannik Ameryki na Ukrainę za pierwszej kadencji Donalda Trumpa.
Większość ankietowanych uważa, że były minister sprawiedliwości w rządzie PiS Zbigniew Ziobro powinien stawić się 14 października przed komisją śledczą ds. Pegasusa, mimo przebytej choroby. Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że raczej się nie pojawi.
Tegoroczny urlop większość z nas ma już za sobą, a na następny trzeba czekać aż do przyszłego roku. Kiedy najlepiej zaplanować wypoczynek, by zyskać jak najwięcej wolnego? Warto to sprawdzić już teraz. Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w 2025 roku daje szansę na kilka długich weekendów.
Członkowie komisji kodyfikacyjnej proponują złagodzenie kar zaostrzonych w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Chodzi też o osłabienie roli prokuratora względem sądu.
Obniżenie maksymalnej kary z 30 do 25 lat, likwidacja bezwzględnego dożywocia, ograniczenie roli nielegalnych dowodów – zakłada projekt komisji kodyfikacyjnej, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas