Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 30.10.2015 01:00 Publikacja: 30.10.2015 01:00
Foto: EAST NEWS
W drugiej połowie lat 30. XX wieku dolegliwości brzuszne Adolfa Hitlera stawały się coraz bardziej dokuczliwe. Nie pomogła dieta wegetariańska. Nadworny lekarz wodza dr Theodor Morell musiał wymyślić coś innego. Przygotował lekarstwo, które nazwał Multiflor. Były to tabletki z kałem pobranym, jak zapewniał, „od najlepszego sortu bułgarskich wieśniaków". Czy pomogły? Podobno tak. W każdym razie Hitler polecał potem tę terapię swoim współpracownikom, m.in. Albertowi Speerowi, który opisuje to w swoich wspomnieniach.
Znacznie wcześniej, bo jeszcze w IV wieku naszej ery, podobnego leku używali Chińczycy. W ich tradycji lekarstwo nazywane było żółtą zupą lub złotym syropem. Do jego sporządzania używano ludzkiego stolca – świeżego, suszonego lub fermentowanego – wymieszanego z wodą. Z kolei Beduini wykorzystywali odchody wielbłąda do walki z dyzenterią bakteryjną. Plotka głosi, że ten sposób leczenia stosowali też żołnierze Afrika Korps. Czy namówił ich do tego dr Theodor Morell, czy podpatrzyli to u rdzennych ludzi pustyni – nie wiadomo.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Ostatnio zacząłem „Pingwina” z Colinem Farrellem w roli głównej. Jestem dosłownie po dwóch odcinkach, ale już wiem, że to doskonała pozycja.
Wiele osób w Portugalii nie przyjmuje do wiadomości, że reprezentacja narodowa jest zakładnikiem Cristiana Ronaldo - mówi dr Anna Olchówka, iberystka, tłumaczka z hiszpańskiego i portugalskiego.
Zadie Smith po siedmiu latach przerwy powraca z „Oszustwem”. Tylko że zamiast jednej 500-stronicowej, gęstej powieści historyczno-obyczajowej dostajemy parę pomniejszych powieści i powiastek. Nie wszystkich do końca udanych.
Mimo wyładowań, animozji, sporów, szalonych pomysłów artystów i widzów Teatru Dramatycznego potrafiła zachować klasę i spokój. A rozwydrzonej młodzieży przypomnieć, że weszli do świątyni sztuki.
„Projekt A.R.T.” pozwala wyruszyć na ratunek dziełom sztuki z całego świata.
Tak naprawdę jesteśmy korytami rzek. Decydujemy, owszem, ale tylko w kwestii tego, co nami popłynie. Czym się w ten sposób staniemy, do jakiego zbiornika wpadniemy. I tak najważniejsze z decyzji są tymi dokonywanymi w zasadzie mimochodem.
Złoty we wtorek notował niewielkie ruchy. Rytm wyznaczał mu przede wszystkim amerykański dolar.
Do niedawna uważano, że pierwsze operacje chirurgiczne zaczęto wykonywać ok. 7 tys. lat temu w epoce kamienia łupanego i były to głównie trepanacje czaszki. Odkrycie z Borneo wskazuje jednak, że pierwszy znany zabieg wykonano już 31 tys. lat temu.
Sztuczna inteligencja analizuje duże zbiory danych medycznych, co w programach przesiewowych pozwala zidentyfikować pacjentów z ryzykiem raka piersi szybciej niż tradycyjne metody – mówi dr Marcin Sieniek, naukowiec kierujący zespołem badaczy nad AI w Google Health w Kalifornii.
Najpierw osłabienie, a potem odrabianie start - tak we wtorkowy poranek zachowywał się złoty. Co czeka nas dalej?
Postulaty dotyczące ochrony zdrowia rządząca koalicja realizuje na pół gwizdka.
Braki kadrowe, problemy z finansowaniem leczenia oraz sprzętu – to wyzwania, z jakimi boryka się system ochrony zdrowia. Środki z KPO mogą pomóc, ale bez wykwalifikowanych specjalistów inwestycje mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów.
Oczekiwania co do długości życia człowieka w przyszłości były i są bardzo wysokie. Najnowsze badania sugerują jednak, że trzeba będzie je zrewidować. Możliwe bowiem, że zbliżamy się do biologicznej granicy oczekiwanej długości życia.
"Gdy zachorowałem, wypuściłeś hejterów by kłamali, że wymyśliłem chorobę, bo boję się komisji śledczej. Przez Ciebie @donaldtusk musiałem publicznie ujawnić śmiertelną chorobę i o złośliwym raku dowiedziały się moje małe dzieci" - napisał na platformie X były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zwracając się do premiera Donalda Tuska. Do wiadomości tej zamieścił kilka zdjęć, dokumentujących swoją chorobę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
Na podstawie kolejności strzelanych bramek ktoś może odnieść wrażenie, że był to mecz lepszy od sobotniego, z Portugalią. Nie był.
Spektakl „Mary Poppers” według tekstu przedwcześnie zmarłego Pawła Soszyńskiego pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny i Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu pod hasłem „Wałbrzych na Wałbrzyskiej”. Pokazy 16 października w warszawskiej siedzibie FINA.
Polacy trzy dni po najsłabszym meczu w tym roku rozegrali najlepszy i zremisowali 3:3 z Chorwatami, dając wreszcie podstawy do wiary, że piłka nożna może ich cieszyć.
Rząd Ukrainy domaga się zwiększenia liczby zezwoleń, które praktycznie otworzą unijny rynek dla tamtejszych przewoźników.
Nowe przepisy UE, takie jak obowiązek selektywnej zbiórki od 2025 roku lub planowana rozszerzona odpowiedzialność producenta za tekstylia (EPR) zobowiązują przemysł do recyklingu, co staje się także zadaniem firm logistycznych.
Administracja Bidena ostrzegła Izrael, że grozi mu kara, w tym potencjalne zatrzymanie transferów broni z USA, jeśli nie podejmie natychmiastowych działań w celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Gazy.
Reprezentacja Polski do lat 21 przegrywała na stadionie Widzewa z Niemcami już 1:3, ale zdołała wyrównać na 3:3. Ten remis zapewnił jej bezpośredni awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas