Fenicjanie. Starożytni globaliści

Fenicjanie otworzyli w starożytności największą sieć sprzedaży towarów luksusowych na Bliskim Wschodzie, za klientów mając wszystkich, od Mezopotamii po Egipt. Nam zostawili alfabet i brzęczące monety.

Publikacja: 30.06.2017 19:00

Fenicjanie nie tylko prowadzili z Izraelitami handel, ale zbudowali też Świątynię Jerozolimską. Na X

Fenicjanie nie tylko prowadzili z Izraelitami handel, ale zbudowali też Świątynię Jerozolimską. Na XIX-wiecznej ilustracji – wymiana towarów między mieszkańcami Izraela a fenickimi kupcami.

Foto: AKG/East News

Miejsce do życia wybrali sobie parszywe, chyba gorszego nie mogli. Choć to jedna z najpiękniejszych krain na Bliskim Wschodzie. Ulokowali się między dwiema czyhającymi na siebie potęgami: Asyrią (dziś północny Irak i część Syrii) i Egiptem. Potem pojawili się kolejni prześladowcy Fenicjan: Babilończycy (południowy Irak), Persowie i Grecy. Na północy graniczyli z imperium Hetytów, tylko na południu byli przyjaźni i spokrewnieni z nimi Hebrajczycy.

Pozostało 98% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
(Nie)chciany prezydent
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Plus Minus
Ksawery Szlenkier: Tęsknię za beatem 4/4
Plus Minus
Jan Maciejewski: Stało się
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Badał kapitalizm metodą obserwacji uczestniczącej
Plus Minus
Wolność motyla