Wojciech Gogoliński

Hesja Nadreńska. Winiarze gorszego sortu wstają z kolan

Producenci win z Hesji Nadreńskiej marzą o najlepszych rieslingach i marzenie to powoli się ziszcza. Po ich stronie rzeki to epokowa zmiana.

Wiedeń, secesja i… wino

Do stolicy Austrii, a kiedyś Europy, wybrać się można w różnych celach i zawsze będziemy usatysfakcjonowani. Nieważne, czy interesuje nas secesja, modernizm w budownictwie, muzyka, desery, wienerschnitzel, kawa czy – wino. To miasto szybko się zmienia, ale ciągle pozostaje tym samym naddunajskim Wiedniem. Z winnicami dookoła.

Abruzja. Wino cerasuolo i inne plagi

Jedno jest tylko pewne, co można powiedzieć o Abruzji – że ma cholernego pecha. Starałem się dociec tego przyczyn na miejscu – ale kiepsko mi poszło. Nikomu się zresztą nie udało.

Nieprawdopodobna kariera prosecco

Do sylwestra już tylko godziny i różne źródła podają, że królem zabawy będzie u nas włoskie wino musujące prosecco. Nie tylko u nas – na całym świecie. To wino w ostatniej dekadzie zrobiło taką karierę, jaka nie przytrafiła się żadnemu innemu w znanej nam historii. Do tego stopnia, że stało się przedmiotem politycznych przetargów.

Amerykańskie wina rozbijają się o mur Trumpa. Wielkie straty dla branży

Amerykański shutdown zatacza coraz szersze kręgi. Budżetówka nie dostaje wypłat już od ponad miesiąca. Co gorsza – na horyzoncie nie widać żadnych rozwiązań, bowiem spór pomiędzy Izbą Reprezentantów a prezydentem Trumpem to kwestia prestiżu. Wielki uszczerbek ponosi też branża winiarska.

Czy ryba piła piła?

Ludzie są zaprojektowani do picia" – pisze już w pierwszym rozdziale swojej książki „Krótka historia pijaństwa" Mark Forsyth. „Naprawdę jesteśmy w tym dobrzy" – dodaje i zaraz przechodzi do teorii ewolucji, uzasadniając, iż po to zeszliśmy z drzew, by sięgnąć po spadłe, lekko nadfermentowane owoce, by się wstawić.

Między ustami a brzegiem (odstawionego) pucharu

Ta chwila jest w naszej kulturze święta, a wtrącenie się między wódkę a zakąskę to poniżająca obelga. Zakąska była kiedyś krótką chwilą, której spokoju nie wolno było współbiesiadnikowi za żadne skarby zakłócać.

Latające talerze i awiniońskie winnice

Jedno z najsłynniejszych win Francji – châteauneuf-du-pape – nie powstało w czasie pobytu papieży w Awinionie. Jest efektem zabiegu marketingowego sprzed ledwie stu lat.

Nowy rocznik wina franciszkanów

Nowy rocznik jednego z najlepszych włoskich win czerwonych wkrótce pojawi się rynku. W umbryjskim miasteczku Montefalco rozpoczęła się dwudniowa (19-20 lutego) impreza Anteprima Sagrnatino 2014 – przedpremierowy pokaz nowego rocznika dla specjalistów. Z tej okazji jak co roku do Montefalco zaproszono dziennikarzy i kiperów z całego świata.

Winogrona prosto z... drzewa

Nasze „gruszki na wierzbie" wzięły się z rzymskiego powiedzenia, że po gruszki należy chodzić do gruszy, a nie do wiązu. Bo z wiązów, co było dla Rzymian oczywiste, zrywa się winogrona!