[b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 987/10)[/b] oddalił skargę kasacyjną Stowarzyszenia Zieloni Rzeczypospolitej Polskiej. Zaskarżona przez nie decyzja środowiskowa wojewody mazowieckiego, od której zależało dalsze postępowanie, stała się prawomocna.
W maju 2008 r. wojewoda mazowiecki wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na przebudowę drogi krajowej na trasę ekspresową S7 na 22-km odcinku od końca obwodnicy Radomia do granicy woj. mazowieckiego. Minister środowiska utrzymał ją w mocy.
Stowarzyszenie Zieloni Rzeczypospolitej Polskiej zarzuciło, że zostało pozbawione możliwości wyrażenia stanowiska mimo ustawowego wymogu konsultacji. Wojewoda mazowiecki i minister środowiska zaakceptowali, jeszcze przed konsultacją ze społeczeństwem, przebieg drogi według wariantu nr 3, o wyższych kosztach niż w wariancie nr 1. Nie odnieśli się do wpływu przesunięcia linii drogi na stan lasów, bagien i mokradeł.
Zdaniem ministra środowiska wariant wybrany do realizacji jest najkorzystniejszy dla środowiska, ochrony zdrowia i życia ludzi oraz pod względem technicznym. Przebiega przez pola i łąki, wzdłuż najkrótszej linii zabudowań, wymaga stawiania najmniejszej liczby ekranów akustycznych, nie koliduje z zabytkami i ujęciem wody dla Szydłowca.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że decyzja środowiskowa jest zgodna z obowiązującymi wówczas przepisami ustawy z 2001 r. i oddalił skargę.