[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 112/10)[/b] nie zgodził się ze stanowiskiem prezentowanym przez tamtejszą Izbę Skarbową w interpretacji prawa podatkowego (nr IPPB3/423-451/09-2/JB).
W wydanym 21 września wyroku przyznał rację skarżącemu bankowi i uznał, że momentem powstania przychodu z instrumentów pochodnych nierzeczywistych, takich jak opcje, jest dzień faktycznej zapłaty.
W wypadku takich instrumentów nie dochodzi do dostawy towaru, od ceny którego jest uzależniona wartość opcji. Realizacji transakcji dokonuje się poprzez rozliczenie w dniu wygaśnięcia opcji lub w dowolnym dniu od momentu zawarcia umowy do jej wygaśnięcia różnicy między sztywną, wcześniej umówioną ceną a bieżącą wartością rynkową określonego dobra – instrumentu bazowego.
Transakcja ma więc charakter czysto rachunkowy, instrument bazowy jest jedynie czymś w rodzaju punktu odniesienia, a nie przedmiotem obrotu.
Dyrektor izby skarbowej w interpretacji uznał, że przychód z tego typu transakcji powstaje w dniu wygaśnięcia opcji, a jeżeli nabywca opcji mógł zgodnie z umową zrealizować swoje prawo wcześniej – to w chwili tej realizacji.